Lotnisko Chopina z dwoma rekordami

Biznes
Lotnisko Chopina z dwoma rekordami
Flickr/dxme/CC BY 2.0

Lotnisko Chopina zaczyna rok z dwoma rekordowymi wynikami. W 2015 roku odprawiono na nim ponad 58 tys. ton cargo - o 9 proc. więcej niż w 2014 r. i najwięcej w całej historii - a w styczniu 2016 roku z usług warszawskiego portu skorzystało blisko 738 tys. pasażerów - aż o 7 proc. więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

W 2015 r. na warszawskim lotnisku odprawiono łącznie 58 284 tys. ton towarów. W przewozach dominuje import - z zagranicy przywieziono do Warszawy 32,2 tys. ton produktów, podczas gdy eksport osiągnął 25,5 tys. ton.


Najpopularniejsze kierunki przewozów cargo to: Lipsk (8,2 tys. ton), Kolonia (8,0 tys. ton), Dubaj (6,1 tys. ton), Nowy Jork/Newark (5,8 tys. ton), Chicago (5,1 tys. ton).

 

Najwięksi przewoźnicy cargo na Lotnisku Chopina: PLL LOT (21,0 tys. ton), UPS Airlines (9,5 tys. ton), European Air Transport (8,2 tys. ton), Emirates (6,1 tys. ton), TNT Airways (3,0 tys. ton).


Dyrektor Lotniska Chopina: jesteśmy na ścieżce wzrostu 


- Rok 2015 był pod względem przewozów cargo bardzo udany. Lotnisko Chopina pozostaje od wielu lat polskim liderem w ruchu towarowym. Prognozy na ten rok również wskazują, że zapotrzebowanie na towary przewożone drogą lotniczą do i z naszej części Europy będzie wzrastało. Prowadzimy rozmowy z kolejnymi przewoźnikami cargo. Jesteśmy na ścieżce wzrostu i rozwoju w tej kategorii przewozów – powiedział Mariusz Szpikowski, dyrektor Lotniska Chopina.
 

Nieznacznie zmniejszył się wolumen przewożonej poczty w 2015 r. porównaniu do 2014 roku (mniej o 7,4 proc.). Łącznie obsłużono na Lotnisku Chopina ponad 14 tys. ton poczty. Przesyłki lotnicze na lotach krajowych spadły, podobnie jak w ubiegłym roku o 48 proc. Nieznacznie, bo o 2,2 proc., wzrosła masa poczty przewiezionej na trasach międzynarodowych, z czego więcej przesyłek zostało wysłanych z Polski (7,4 tys. ton) niż u nas zostało odebranych (5,1 tys. ton).


Najwięcej poczty z Lotniska Chopina lata do Frankfurtu, Londynu, Paryża, Amsterdamu i Kopenhagi. Największy przyrost w ilości wysyłanej poczty odnotował Paryż (39,5 proc.), natomiast o 12,1 proc. spadł wolumen poczty przesyłanej do Londynu.


Warszawski port lotniczy obsługuje ponad 70 proc. ruchu towarowego w Polsce. Najczęściej przewożonymi towarami są: części i materiały eksploatacyjne dla przemysłu ciężkiego, leki oraz książki i gazety.


Rekordowa liczba pasażerów


W styczniu z usług warszawskiego portu skorzystało 737,9 tys. pasażerów, o równo 48 tys. więcej niż w 2015 r. Liczba pasażerów liczona rok do roku wrosła o 6,9 proc. W ruchu międzynarodowym podróżowało 6,576 mln (więcej o 7,0 proc.), a w ruchu krajowym 80,2 tys. (więcej o 6,3 proc.). Port notuje rekordowe wyniki nieprzerwanie od października 2014 r.


W tym roku Lotnisko Chopina czekają dwa poważne wyzwania organizacyjne podczas wakacji. 8 i 9 lipca odbędzie się szczyt NATO w Warszawie, na który przybędą przywódcy z co najmniej 65 państw i liderzy najważniejszych organizacji międzynarodowych. Koniec lipca to z kolei XXXI Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, ale spośród 600 tysięcy już zarejestrowanych pielgrzymów wielu przybędzie do Warszawy.

 

Podczas obu wydarzeń lotnisko będzie musiało nie tylko płynnie obsłużyć jeszcze wyższą niż zazwyczaj w szczycie letniego sezonu liczbę zagranicznych pasażerów, ale też sprostać wynikającym z tego wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa.

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie