Wiosna coraz bliżej. Do Polski przyleciały pierwsze żurawie

Polska
Wiosna coraz bliżej. Do Polski przyleciały pierwsze żurawie
Flickr/Roman Filipkowski/CC BY 2.0

Wcześniej niż zwykle w północno-zachodniej części kraju pojawiły się pierwsze żurawie. Zauważano je na terenie Nadleśnictwa Międzychód. Zdaniem ekspertów, sprzyjająca zimowa aura w Polsce mogła skłonić te ptaki do szybszego powrotu z ciepłych krajów. Żurawie to jedne z pierwszych ptaków, które po zimie zlatują do naszego kraju, by spędzić tu lato i odchować młode.

 

Jak informują służby prasowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, której podlega Nadleśnictwo Międzychód, żurawie były tam widziane już w ostatnich dniach stycznia. Przyleciały z zimowisk w zachodniej Europie, na Półwyspie Iberyjskim i w północno-wschodniej Afryce.

 

- Nie było mroźnej zimy, klimat się ociepla, zwierzęta czują te zmiany i dostosowują swój rytm życia do nich - tłumaczyła Karolina Bloom z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Jak dodała, nie dotarły do niej informacje, by w Parku Krajobrazowym Dolina Dolnej Odry, który jest największym w kraju miejscem odpoczynku żurawi przed dalszym lotem, już się pojawiły.

 

W ubiegłym roku też przyleciały wcześniej

 

Krzysztof Adamczak, specjalista w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym „Świdwie", rezerwatu ptactwa wodnego i błotnego powiedział jednak, że w rezerwacie był już słyszany charakterystyczny odgłos żurawia tzw. klangor. - Tak naprawdę zima miała jeden tydzień, więc mogą już pokazywać się te ptaki. Tak było też w ubiegłym roku. Przyleciały wcześnie, jednak potem w kwietniu chodziły po śniegu, gdy nastąpił nagły nawrót zimy - dodał.

 

Podkreślił, że widziane były również gęsi północne, które lecą dalej na północ. - Typowo wiosennych ptaków jeszcze nie widać - zastrzegł.

Na północnym-zachodzie kraju krzyżują się dwie drogi przelotów różnych gatunków ptaków: jedna wiedzie wzdłuż koryta Odry z północy na południe - podążają nią mewy, a druga wzdłuż wybrzeża Bałtyku, ze wschodu na zachód - na tej trasie przemieszczają się dzikie gęsi, żurawie i łabędzie krzykliwe.

 

Wiosenne przeloty dzikiego ptactwa potrwają do połowy maja

 

Jeszcze w marcu nad jeziorami pojawią się pierwsze bociany. Tuż za nimi zazwyczaj podążają bataliony i bociany czarne. Z zimowisk zaczną też wracać łabędzie krzykliwe i gągoły. Ich przeloty potrwają do kwietnia. Większość osobników po krótkim odpoczynku przeniesie się dalej na północ kontynentu.

 

Na Pomorzu Zachodnim żurawie zamieszkują na bagniskach i łąkach m.in. Ińskiego i Drawskiego parków krajobrazowych. Najczęściej zimują na Półwyspie Iberyjskim, a przy srogiej zimie w Afryce Północnej.

 

Eksperci podkreślają, że choć przylot żurawi zwiastuje rychłe nadejście wiosny, to trudno na razie prognozować, kiedy do nas zawita. - Jedna jaskółka wiosny nie czyni - mówią.

 

PAP

 

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie