Policja kupuje nowoczesną broń. Przed dwoma ważnymi wydarzeniami

Polska
Policja kupuje nowoczesną broń. Przed dwoma ważnymi wydarzeniami
Karabin hk416, fot. Flickr/sosefan/CC BY 2.0

Komenda Główna Policji ogłosiła przetargi na zakup karabinków HK416 i HK417, pistoletów maszynowych MP5A5 oraz karabinów wyborowych kalibru 7,62mm. Mają być dostarczone do 24 czerwca 2016 roku, miesiąc przed zaplanowanym na 8 i 9 lipca szczytem NATO w Warszawie.

Policja chce kupić oryginalną niemiecką broń produkowaną przez fabrykę Heckler & Koch w Oberndorfie. Jedynym polskim przedstawicielem jest warszawski Cenrex, który już wcześniej dostarczał funkcjonariuszom takie modele broni.


Pierwszy przetarg dotyczy właśnie broni H&K. 24 subkarabinki HK416A5, 15 karabinów HK417A2 oraz 25 pistoletów maszynowych MP5A5. Broń ma zostać dostarczona z kompletem akcesoriów i dodatkowymi magazynkami.

 

Karabiny wyborowe z celownikami


Drugi z przetargów dotyczy pięciu powtarzalnych karabinów wyborowych wraz z celownikami i zestawem akcesoriów.


W obu przetargach wymagane jest, aby oferent zrealizował w ciągu 3 ostatnich lat przynajmniej jedno zamówienie na wymienione rodzaje broni o  wartości co najmniej 300 tys. zł.


Oferty w przetargu można składać do 15 lutego 2016. Kryterium oceny zamówienia to w 80 proc. cena, w 10 proc. czas gwarancji i w 10 proc. kompatybilność (w tym przeszkolenie przez specjalistów z H&K personelu).

 

Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży


Terminy dostaw zbiegają się z planowanymi na lipiec dużymi imprezami, stanowiącymi wyzwanie w zakresie zabezpieczenia, zwłaszcza antyterrorystycznego. Na 8 i 9 lipca zaplanowano szczytu NATO w Warszawie, a w dniach 26-31 lipca 2016 roku odbędą się XXXI Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.


Wymienione typy uzbrojenia są używane między innymi przez pododdziały antyterrorystyczne: Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji, Sekcje Antyterrorystyczne w komendach wojewódzkich i Centralne Biuro Śledcze Policji.


Defence24.pl, altair.com.pl

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie