(Nie)bezpieczny internet. Eksperci radzą zadbać o podstawowe sprawy

Technologie
(Nie)bezpieczny internet. Eksperci radzą zadbać o podstawowe sprawy
Polsat News

Bez internetu praktycznie nie da się już dzisiaj normalnie żyć, ale jak zawsze tam gdzie pojawia się dużo ludzi, tam też pojawiają się przestępcy. Prawda jest jednak taka, że hakerzy mają potężnego sojusznika. W użytkownikach sieci. O złych nawykach internautów - reporter Polsat News Wojciech Brzeziński.

Największe światowe firmy internetowe w podczas zbliżającego się (9 lutego) Dnia Bezpiecznego Internetu prawie błagają, żeby użytkownicy zaczęli własne bezpieczeństwo traktować poważnie, ale nie będzie to łatwe.

 

- Nie używaj hasła typu "1 2 3 4 5 6" albo "hasło" – przypomina podstawowe zasady Stephan Micklitz, inżynier z firmy google.  Najpopularniedze hasła dostępu w Polsce to jak się okazuje właśnie "1 2 3 4 5 6" i "q w e r t y". Jak mówią eksperci to jak jakby zostawić drzwi do domu otwarte na oścież złodziejowi.

 

- Twoje prywatne konto mailowe to cos o wiele więcej niż tylko poczta. Zapewne używasz go do zakupów czy logowania sie do bankowości internetowej.Jeśli więc napastnik dostanie się do twojej poczty, wejdzie i tam. A to straszna wizja – podkreśla ekspert dr Wieland Holfelder.

 

Hakerzy hasła zgadują, wykradają, albo używają programów które automatycznie wypróbowują kolejne hasła ze słownika czy ciągi liter. W tym ostatnim przypadku złamanie hasła składającego się z 6 małych liter zajmuje 10 minut. Jeśli w haśle pojawiają się też wielkie litery i inne symbole - 10 dni. A jeśli takie hasło przedłużymy do 9 znaków - komputer będzie je łamał 44 tys. lat.

 

Polsat News

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!