Ministerstwo ostrzega przed mailami od fałszywego komornika

Polska
Ministerstwo ostrzega przed mailami od fałszywego komornika
Flickr/Marcie Casas/CC BY 2.0

Resort sprawiedliwości w specjalnym komunikacie uczula na maile rozsyłane przez oszusta, który podszywa się pod komornika. Ministerstwo podkreśla też, że mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie.

Ujawniona praktyka dotyczy osoby podającej się za Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Lublinie Romana Kaczorowskiego.

 

Jak informuje w komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości, w treści wiadomości zawarte są informacje o rzekomym wszczęciu egzekucji z nieruchomości, z powołaniem się na tytuł wykonawczy w postaci orzeczenia Sądu Okręgowego w Szczecinie i zawierających link do rzekomego orzeczenia. Resort podkreślił, że prawo nie zezwala na przesyłanie przez komorników zawiadomień o takim charakterze drogą mailową, i że w sądzie w Lublinie nie ma komornika o takim imieniu i nazwisku.

 

"Nieodwracalne skutki i kradzież danych"

 

Kliknięcie w link powoduje instalację złośliwego oprogramowania. Oprogramowanie to, po próbie jego pobrania bądź uruchomienia może wyrządzić nieodwracalne skutki w systemach informatycznych, w tym utratę bądź kradzież danych.

 

Resort przekazał już informację o fałszywym komorniku do Krajowej Rady Komorniczej, a także do prezesów Sądów Apelacyjnych.

 

Ministerstwo sprawiedliwości informuje również, że aktualny wykaz komorników sądowych znajduje się na stronie ministerstwa.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości

 

 

wj/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie