Historyczne spotkanie. Papież Franciszek będzie rozmawiać z patriarchą moskiewskim Cyrylem

Świat
Historyczne spotkanie. Papież Franciszek będzie rozmawiać z patriarchą moskiewskim Cyrylem
P:Wikimedia Commons/Serge Serebro, Vitebsk Popular News/CC BY-SA 3.0, L:PAP/EPA/Giorgio Onorati

Głównym tematem rozmowy patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla i papieża Franciszka będzie prześladowanie chrześcijan - powiedział w Moskwie metropolita wołokołamski Hilarion. Do spotkania ma dojść 12 lutego na lotnisku na Kubie, gdzie papież zatrzyma się w drodze do Meksyku. Spotkanie zaplanowano na dwie godziny, a obecny ma być także prezydent Kuby Raul Castro.

Jak przekazała Rossija24, która relacjonowała słowa Hilariona, oba Kościoły uznały, iż sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie wymaga ściślejszej współpracy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i Kościoła katolickiego.

 

Według stacji, rolę w decyzji o zapowiedzianym na 12 lutego spotkaniu odegrała zbieżność tras pielgrzymek zwierzchników Cerkwi i Kościoła.

 

"Spotkanie było przygotowywane od dawna"

 

O możliwości spotkania papieża i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi mówiono od lat 90., czyli od pontyfikatu Jana Pawła II i patriarchy Aleksego. Od początku zakładano, że do pierwszego spotkania dojdzie w neutralnym miejscu. Dopiero wtedy, uważano, możliwa będzie wizyta papieża w Moskwie.

 

- Spotkanie było przygotowywane od dawna. W latach 1996 i 1997 prowadzono intensywne rozmowy o organizacji spotkania patriarchy Aleksego II - powiedział metropolita Hilarion. Jednak, jak dodał, przyczyną przerwania ówczesnych rozmów był "brak możliwości porozumienia się w niektórych kwestiach". Dotyczyło to, według metropolity "grekokatolików i prozelityzmu misjonarzy katolickich na terytorium kanonicznym Patriarchatu Moskiewskiego".

 

Hilarion wskazał przy tym, że jednocześnie władze rosyjskiej Cerkwi "nigdy nie odrzucały możliwości zorganizowania spotkania, kiedy pojawią się niezbędne dla niego warunki". Według telewizji Rossija24 Rosyjska Cerkiew Prawosławna nie chciała, by do spotkania doszło w Europie, ponieważ właśnie tam zaszły wydarzenia, który stały się przyczyną schizmy.

 

"Nowy etap w relacjach między Kościołami"

 

"To spotkanie zwierzchników Kościoła katolickiego i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, przygotowywane od dłuższego czasu, będzie pierwsze w historii i wyznaczy ważny etap w relacjach między dwoma Kościołami" - czytamy w komunikacie wydanym przez Watykan i Patriarchat rosyjski.

 

Spotkanie zakończy się podpisaniem wspólnej deklaracji - głosi nota.


Dotychczas papież Franciszek odbył  11 pielgrzymek. W 2016 roku ma zaplanowane cztery podróże apostolskie. W lutym pojedzie do Meksyku, w czerwcu do Argentyny, Chile i Urugwaju. W dniach 28-31 lipca będzie przebywał w Polsce, gdzie weźmie udział w obchodach 31. Światowych Dni Młodzieży. W październiku pojedzie do Szwecji, którą odwiedzi z okazji 500-lecia reformacji.

 

Patriarcha Cyryl będzie odbywał w drugiej połowie lutego wizytę na Kubie, na zaproszenie jej przywódcy Raula Castro. Jest to etap pierwszej wizyty duszpasterskiej Cyryla w krajach Ameryki Łacińskiej, która będzie trwać od 11 do 22 lutego. Cyryl odwiedzi również Chile, Paragwaj i Brazylię. Patriarcha wcześniej odwiedzał Kubę jako metropolita.

 

PAP

 

wj/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze