David Cameron z wizytą w Polsce. Szydło: Zależy nam, by Wielka Brytania pozostała w UE

Polska

- Będzie zdecydowanie lepiej dla Wielkiej Brytanii, jeśli pozostanie w zreformowanej UE. Gdyby udało nam się wprowadzić w niej zmiany, zyskałby mój kraj, Europa i Polska - powiedział brytyjski premier na wspólnej konferencji z Beatą Szydło. - Zależy nam, by Wielka Brytania pozostała w UE - zapewniła premier Szydło.

Premier Szydło zaznaczyła, że Wielka Brytania jest "państwem, które stanowi fundament UE". Dodała, że nie wyobraża sobie, by ten kraj opuścił Unię Europejską. Według niej należy szukać kompromisu.

 

Jak podkreśliła, tematów do rozmowy z brytyjskim szefem rządu jest wiele. Wymieniła m.in. kwestię migracji i pomocy dla Syrii. Dodała, że w tej chwili najważniejszym tematem jest sprawa propozycji brytyjskich dla UE.

 

Według Szydło propozycje Londynu dotyczące reformy Unii Europejskiej "w części nie budzą wątpliwości". - Mogę nawet powiedzieć, że przychylamy się w pełni do propozycji pana premiera, do tych rozwiązań, które mają usprawnić, poprawić konkurencyjność, które mają odbiurokratyzować UE, które mają wreszcie nadać odpowiedniego znaczenia parlamentom narodowym, tutaj między nami jest absolutnie pełna zgoda, będziemy wspierać te propozycje pana premiera - oświadczyła Szydło.

 

Konieczność doprecyzowania kwestii socjalnych

 

Dodała, że jednak - "tak to jest, gdy się siada do stołu z przyjaciółmi" - pojawiają się tematy, które wymagają "negocjacji i doprecyzowania". Zaznaczyła, że chodzi o kwestie socjalne. - W Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje w tej chwili ponad milion obywateli polskich. Chcę podziękować premierowi za to, że znajdują tam tak świetne warunki do życia i do pracy, do rozwijania się - zaznaczyła.

 

Jak podkreśliła szefowa rządu, Polacy pracując tam, budują również PKB Wielkiej Brytanii i "w związku z tym chcielibyśmy, żeby mieli takie same warunki i szanse na rozwój zawodowy jak obywatele Wielkiej Brytanii".

 

Cameron: zależy mi na silnym partnerstwie między nami

 

Brytyjski premier przyznał, że żależy mu na silnym, strategicznym partnerstwie między Wielką Brytanią a Polską. - Mamy wspólne ideały, jeśli chodzi o obronę i NATO, szczególnie w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, oraz wspólne interesy naszych rosnących gospodarek - powiedział.

 

O współpracy w wymiarze bezpieczeństwa mówiła również premier Szydło. W tym kontekście wspomniała o szczycie NATO w Warszawie. - Chcemy, żeby nasze postulaty wspierania wschodniej flanki były również wzięte pod uwagę i żeby nas Wielka Brytania wspierała w tych propozycjach. To jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej - podkreśliła.

 

- Chcemy być pewni, że nasza współpraca jest tak bliska, jak to tylko możliwe w najbliższych miesiącach i w najbliższych latach. Nie tylko po to, aby ten bardzo ważny szczyt NATO tutaj w Warszawie był szczytem udanym, ale tak jak pani premier powiedziała, aby zabezpieczyć wschodnią flankę NATO" - dodał.

 

Cameron podkreślił, że Wielka Brytania bierze udział w ważnych ćwiczeniach wojskowych w Polsce. - Mamy dużo programów i działań wspólnych zarówno z Polską, jak i z innymi sojusznikami. I w przyszłości na tym będziemy budować, te działania będziemy rozwijać - zaznaczył.

 

Propozycje Tuska

 

Piątkowa wizyta premiera Camerona ma związek z projektem porozumienia określającego warunki dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej przedstawionym we wtorek przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

 

Brytyjskie żądania w negocjacjach z Brukselą dotyczącą m.in. możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Wiele krajów unijnych, w tym Polska, obawiało się, że te żądania doprowadzić mogłyby do ograniczenia swobody przepływu osób w Unii. Przedstawiony przez Tuska dokument zakłada m.in., że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć na cztery lata świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw Unii.

 

Cameron podkreślił w piątek, że będzie "szczegółowo" rozmawiać z premier Szydło na temat porozumienia pomiędzy Londynem a Brukselą. - Cieszę się już na tę dyskusję. Zgadzam się całkowicie z tym, co powiedziała pani premier. Myślę, że Wielka Brytania zdecydowanie będzie w lepszej sytuacji, jeśli będzie w zreformowanej Unii Europejskiej. Jeśli uda nam się te zmiany osiągnąć, to będzie dobrze dla Wielkiej Brytanii, dla Europy, ale także dobrze dla Polski - podkreślił Cameron.

 

 

Po godzinie 11:00 David Cameron spotkał się z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.

 

Polsat News, PAP

 

ml/pen/luq
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie