Cameron o porozumieniu z UE: będzie nieodwracalne

Świat
Cameron o porozumieniu z UE: będzie nieodwracalne
PAP/EPA/Thomas Lekfeldt

Brytyjski premier oświadczył w piątek w Kopenhadze, że jeśli porozumienie zostanie zawarte na lutowym szczycie UE, to jego późniejsza zmiana wymagałaby zgody wszystkich państw członkowskich.

- Cóż, biorąc pod uwagę, że jest to umowa, której pragnie Wielka Brytania, nie ma mowy, żebyśmy zgodzili się na jej zmienianie - podkreślił Cameron podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem.

 

Szef duńskiego rządu z kolei uznał plan zatrzymania Wielkiej Brytanii w składzie UE, zaprezentowany we wtorek przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, za "solidną odpowiedź". Dodał, że w pewnych dziedzinach potrzebne będą doprecyzowania, ale nie poprawki.

 

W negocjacjach na temat warunków pozostania Wielkiej Brytanii w UE najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Wiele krajów unijnych, w tym Polska, obawiało się, że te żądania doprowadzić mogłyby do ograniczenia swobody przepływu osób w Unii. Przedstawiony przez Tuska dokument zakłada m.in., że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć na cztery lata świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw Unii.

 

Najprawdopodobniej latem Brytyjczycy będą głosować w referendum w sprawie pozostania swojego kraju w UE.

 

PAP

Az/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie