Belgia walczy z radykalnym islamizmem. Więcej policjantów i kamery na autostradach

Świat
Belgia walczy z radykalnym islamizmem. Więcej policjantów i kamery na autostradach
EPA/OLIVIER HOSLET

Rząd Belgii przyjął w piątek plan zwalczania islamskiego radykalizmu i zagrożenia ekstremistyczną przemocą, zakładający zatrudnienie dodatkowo 1000 policjantów w ciągu najbliższych czterech lat; 300 jeszcze w tym roku. Zainstalowane też zostaną kamery monitorujące ruch na autostradach.

Plan ten przedstawił dziennikarzom belgijski minister bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych Jan Jambon. Powiedział, że przewiduje się zwiększenie sił policyjnych o 300 funkcjonariuszy w tym roku i o ponad 500 do 2017 roku.

 

Dodatkowi policjanci mają zostać rozmieszczeni w rejonach, w których obserwowana była radykalna działalność islamistów. Przewidziano też zainstalowanie 260 kamer, które będą monitorowały ruch na autostradach.

 

Zamachy przygotowano w Belgii

 

Listopadowe zamachy terrorystyczne w Paryżu, w których zginęło 130 osób, były przygotowane w Belgii. Jak pisze agencja Associated Press, śledztwo pokazało potem, że inwigilacja podejrzanych o radykalizm często była w tym kraju mało skuteczna.

 

Czterech z zamachowców z Paryża, w tym domniemany przywódca Abdelhamid Abaooud, mieszkało w brukselskiej dzielnicy Molenbeek. Dzielnica ta będzie jednym z ośmiu rejonów objętych przyjętym w piątek rządowym planem.

 

PAP

az/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie