Wspieraj artystów, zostań mecenasem w sieci

Kultura
Wspieraj artystów, zostań mecenasem w sieci
patronite.pl

Polscy artyści mogą znaleźć patronów w internecie. Rośnie zainteresowanie platformą crowdfundingową dla twórców patronite.pl. Projekt znalazł się na liście NewEurope100 - stu największych innowacji Financial Times`a w Europie.

Patronite umożliwia budowanie relacji utalentowanym twórcom z odbiorcami. Za sprawą platformy można zostać patronem wybranego artysty deklarując comiesięczne wpłaty.

 

W zamian za subskrypcję autorzy obecni na platformie zobowiązują się do konkretnych działań na rzecz patrona. Może to być przekazywanie określonej liczby rysunków, grafik lub fotografii, ekskluzywnych materiałów, takich jak przedpremierowe nagrania, ale także np. zaproszenie na wspólną kolację z artystą - liczba i rodzaj działań zależy od wysokości datków przekazywanych miesięcznie przez patronów.


Istotną różnicą pomiędzy typowymi platformami crowdfundingowymi a patronite.pl jest to, że patroni deklarują  regularne comiesięczne subskrypcje w celu zagwarantowania stałego finansowania twórców.

 

Platforma będzie działała także za granicą

 

Założyciele platformy są zadowoleni z jej rozwoju. - Widzimy, że każdego dnia przybywa patronów - powiedział polsatnews.pl Michał Leksiński, impression designer w patronite.pl. Wkrótce platforma będzie też aktywnie promowana wśród młodych twórców. - Naszym pomysłem zainteresowały się szkoły artystyczne, bo widzą potencjał - przyznał Leksiński.

 

Korzystanie z platformy jest na razie bezpłatne, a jej pomysłodawcy zapewniają, że opłaty nie pojawią się szybko. - Na razie stawiamy na rozwój. Myślimy o ekspansji na rynkach zagranicznych, będziemy tworzyć inne wersje językowe serwisu - przyznał Leksiński. - O opłatach pomyślimy później - dodał.  

 

Rozwijają kulturę


Partnerem Patronite jest Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT  "Cyfrowa Polska", który dofinansowuje przedsięwzięcia, poprzez wsparcie konkretnych twórców, ze szczególnym wyróżnieniem tych, którzy przyczyniają się istotnie do rozwoju cyfrowej kultury.


Twórcy Patronite znaleźli się w gronie 100 osób z Europy Środkowo-Wschodniej, wyróżnionych w drugiej edycji zestawienia New Europe 100 - listy największych innowatorów w obszarach biznesu, polityki, kultury, nauki i działań społecznych.

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie