Sadurska: dobrze, że Komisja Wenecka przyjeżdża do Polski

Polska
Sadurska: dobrze, że Komisja Wenecka przyjeżdża do Polski
Polsat News

- Eksperci Komisji będą mogli przekonać się, że organy państwa w Polsce działają zgodnie z prawem i demokracja nie jest zagrożona - powiedziała w czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Delegacji Komisji w poniedziałek i wtorek złoży wizytę w Polsce, aby zapoznać się z problematyką nowelizacji Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Sadurska zaznaczyła, że delegacja Komisji Weneckiej spotka się między innymi z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta. Poinformowała, że obecnie kończy się układanie planu rozmów ekspertów z reprezentantami różnych instytucji i organizacji.


- Nam zależy na tym, żeby przedstawiciele Komisji zakończyli swoją wizytę z takim przeświadczeniem, że te wszystkie głosy, które pojawiają się z zagranicznej prasie, ta cała retoryka, która jest przedstawiana i prowadzona w gremiach europejskich, naprawdę nie ma nic wspólnego z rzeczywistością  - podkreśliła minister w Radiu Maryja.


Szefowa kancelarii prezydenta Dudy zwróciła uwagę, że Komisja nie wydaje orzeczeń, a jedynie opinie.


Delegacja Komisji Weneckiej podczas wizyty w Polsce spotka się z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, parlamentu, Krajowej Rady Sądownictwa oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

 

Komisja będzie obradowała na początku marca


Po przygotowaniu przez delegację projektu opinii będzie on przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej Komisji Weneckiej. Odbędzie się ona w dniach 11-12 marca w Wenecji.


Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy. Komisja opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w państwach, które przechodzą transformację ustrojową. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Obecnie zrzesza 60 państw członkowskich.

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie