Rosja "pilnie" wzywa Koreę Północną, by zrezygnowała z wystrzelenia rakiety

Świat
Rosja "pilnie" wzywa Koreę Północną, by zrezygnowała z wystrzelenia rakiety
PAP/EPA/YONHAP NEWS AGENCY

Rosjanie twierdzą, że planowane przez Koreańczyków z północy wystrzelenie sztucznego satelity mogłoby doprowadzić do dalszego wzrostu napięcia w Azji Północno-Wschodniej. Zastrzeżenia przekazał rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Igor Morgułow ambasadorowi Korei Północnej w Rosji Kim Hiun Dzunowi.

W trakcie rozmowy w ambasadzie "wyrażono głębokie zaniepokojenie w związku z oświadczeniem o mającym się odbyć wystrzeleniu rakiety nośnej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej".

 

"Do strony koreańskiej skierowano pilne wezwanie, by powstrzymała się od działań mogących doprowadzić do dalszej eskalacji napięcia w regionie Azji Północno-Wschodniej" - głosi komunikat MSZ.

 

Północnokoreańskie plany

 

Korea Północna powiadomiła we wtorek agendy ONZ, iż planuje wystrzelenie rakiety nośnej z "satelitą do obserwacji Ziemi" w czasie między 8 i 25 lutego. Zapowiedź spotkała się z ostrą reakcją Pekinu, Tokio, Seulu i Waszyngtonu.

 

W środę rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, w którym poinformowano o "głębokim zaniepokojeniu" planami Pjongjangu i zarzucono Korei Północnej, że "demonstruje oburzający brak poszanowania powszechnie uznanych norm i prawa międzynarodowego".

 

PAP

Az/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie