Pozytywne prognozy Komisji Europejskiej o Polsce. Wysoki wzrost gospodarczy przez trzy najbliższe lata

Biznes
Pozytywne prognozy Komisji Europejskiej o Polsce. Wysoki wzrost gospodarczy przez trzy najbliższe lata
European Commission

Polski produkt krajowy brutto wzrośnie w tym roku o 3,5 proc. i będzie rósł w tym samym tempie w 2017 oraz w 2018 roku - oceniła Komisja Europejska w opublikowanych właśnie zimowych prognozach gospodarczych. Nie zmieniły się od jesieni.

W listopadzie KE również przewidywała, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 3,5 proc. Wówczas analitycy z Brukseli wskazywali jednak na niepewność związaną z inicjatywami, które miały się pojawić po wyborach parlamentarnych.

 

W 2015 roku według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wzrost polskiego PKB wyniósł 3,6 proc. W budżecie na obecny rok rząd założył 3,8 proc.

 

W raporcie podkreślono, że oczekuje się, iż wzrost gospodarczy w Polsce pozostanie stabilny i solidny. Napędzany ma być przez popyt krajowy. "Konsumpcja prywatna będzie korzystała z silnego rynku pracy oraz bodźców fiskalnych, ale presja cenowa pozostanie na niskim poziomie" – napisano w raporcie.

 

Deficyt stabilny, spadek bezrobocia, powrót inflacji

 

Komisja przewiduje, że deficyt budżetowy Polski pozostanie w tym roku tuż poniżej progu 3 proc. PKB, "ale może go przekroczyć w 2017 r., o ile nie zostaną podjęte dodatkowe działania".

 

Prognozy KE przewidują spadek bezrobocia. O ile w 2015 roku wynosiło ono według metodologii Eurostatu 7,5 proc., to w tym roku ma wynieść 7 proc., a w 2017 r. 6,5 proc. Przewidują też powrót inflacji - w tym roku ma ona wynieść 0,6 proc., a w przyszłym 1,7 proc.

 

Wzrost w Europie może się osłabić

 

Według prognoz KE Gospodarka Unii Europejskiej będzie się rozwijać w 2016 roku w tempie 1,9 proc., a strefy euro w tempie 1,7 proc. Komisja oceniła, że wzrosło ryzyko osłabienia wzrostu.


"Europejska gospodarka wchodzi w czwarty rok ożywienia, a wzrost gospodarczy utrzymuje się na umiarkowanym poziomie, napędzany głównie przez konsumpcję. Jednocześnie światowa gospodarka w dużej mierze zmaga się z poważnymi wyzwaniami, dlatego wzrasta ryzyko dla europejskiego wzrostu" - czytamy w prognozach KE.

 

Wśród czynników wspierających europejską gospodarkę KE wymienia niskie ceny ropy naftowej, korzystne warunki finansowania firm i niski kurs wymiany euro. Wśród negatywnych wolniejszy wzrost w Chinach, słaby handel światowy i "niepewność związaną z sytuacją geopolityczną".

 

Według prognoz KE w 2016 roku pod kreską będzie Grecja, której PKB skurczy się o 0,7 proc, a najszybciej rozwijać się będą Irlandia (4,5 proc. PKB), Rumunia (4,2 proc. PKB), Malta (3,9 proc. PKB) i Luksemburg (3,8 proc. PKB).

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie