MSZ Węgier: będzie odpowiedź wschodniej flanki UE w sprawie Wielkiej Brytanii

Świat
MSZ Węgier: będzie odpowiedź wschodniej flanki UE w sprawie Wielkiej Brytanii
Flickr/Zsolt Kristaly/CC BY-SA 2.0

Kraje "wschodniej flanki Unii Europejskiej" spotkają się w przyszłym tygodniu i 15 lutego udzielą wspólnej odpowiedzi na propozycje, mające na celu zatrzymanie Wielkiej Brytanii w UE - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

- Gościłem wczoraj polskiego ministra spraw zagranicznych (Witolda Waszczykowskiego), premier Wielkiej Brytanii (David) Cameron będzie w Polsce jutro, polska premier (Beata Szydło) przybędzie z wizytą do Budapesztu w poniedziałek, a potem, 15 lutego, będziemy mieli szczyt Grupy Wyszehradzkiej - powiedział Szijjarto w wywiadzie dla agencji Reutera. - Podejmiemy próbę wypracowania wspólnego stanowiska Wyszehradu - dodał.

 

Szef dyplomacji Węgier oświadczył też, że jeśli Wielkiej Brytanii wolno byłoby stosować restrykcje dotyczące świadczeń dla obywateli innych państw UE, wzbudziłoby to "poważne pytania" o możliwość powtórzenia takiego działania przez inne duże kraje unijne.

 

Ograniczone świadczenia socjalne

 

Projekt porozumienia w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zakłada m.in., że kraje unijne mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć świadczenia dla nowych migrantów z innych państw Unii.

 

Szijjarto powiedział też, że załamanie się strefy Schengen byłoby "wysoce problematyczne" dla tego regionu. Podkreślił, że w interesie wszystkich leży utrzymanie Schengen.

 

PAP

mr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie