Jemen: dowódca Al-Kaidy zabity w ataku amerykańskich dronów

Świat
Jemen: dowódca Al-Kaidy zabity w ataku amerykańskich dronów
PAP/EPA/STR

Jeden z dowódców Al-Kaidy w Jemenie Dżalal Belaidi i 11 innych bojowników islamskich zostało w czwartek zabitych w dwóch osobnych atakach amerykańskich dronów na południu tego kraju - poinformowały jemeńskie władze.

Belaidi, zany też jako Abu Hamza al-Zindżibari, został zaatakowany, gdy podróżował z dwoma ochroniarzami samochodem na drodze między miastem Zindżibar i Szakra w muhafazie (prowincji) Abjan na południu Jemenu. Belaidi był odpowiedzialny za sprawy wojskowe w dżihadystycznej Al-Kaidzie na Półwyspie Arabskim (AQAP) - poinformowała agencja AFP.

 

Z kolei Reuters odnotowuje, że Belaidi mógł być nowym przywódcą Państwa Islamskiego (IS) w Jemenie. Według agencji Reutera doszło do dwóch ataków dronów. W pierwszym zginęło sześciu mężczyzn, którzy podróżowali samochodem w mieście Rawda w prowincji Szabwa. Prowincja ta już wcześniej w tym roku była celem ataków dronów. Atak drugi nastąpił na wybrzeżu w prowincji Abjan. W samochodzie zginęło sześciu bojowników, w tym Belaidi.

 

AQAP powstała w styczniu 2009 roku wskutek połączenia dwóch filii Al-Kaidy - saudyjskiej i jemeńskiej; uważana jest za najbardziej bezwzględny odłam tej organizacji.

 

PAP

Az/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie