Francja: w ciągu roku rozbito 25 siatek zajmujących się przemytem migrantów

Świat
Francja: w ciągu roku rozbito 25 siatek zajmujących się przemytem migrantów
PAP/EPA/Georgi Licovski

W ciągu roku w Calais na północy Francji rozpracowano 25 siatek zajmujących się przemytem migrantów; zaangażowanych w nie było 700 osób - poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve.

W wywiadzie dla francuskiej stacji radiowej Europe 1 szef resortu bronił również swojej decyzji w sprawie wprowadzenia zakazu protestów w Calais obejmującego "wszelkie grupy, które powodują wzrost napięć, podziałów i przemocy". Jego zdaniem, zamieszki, do których doszło pod koniec stycznia, kiedy po manifestacji poparcia dla imigracji 200 migrantów przedostało się do portu w Calais i część z nich weszła na pokład brytyjskiego promu, pokazały, że ryzyko konfrontacji zwolenników i przeciwników imigracji podczas protestów jest zbyt duże.

 

Tysiące migrantów uciekających przed wojną i nędzą w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie przybyły w zeszłym roku do Calais, skąd na różne sposoby usiłują dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Z braku możliwości pokonania kanału La Manche coraz więcej migrantów zostaje w prowizorycznym obozowisku określanym jako "Dżungla", ok. godziny drogi na piechotę od centrum Calais.

 

PAP

pen/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie