Ekstremalne doznania w zabytkowej kopalni. Od piątku w Zabrzu nowa trasa

Kultura
Ekstremalne doznania w zabytkowej kopalni. Od piątku w Zabrzu nowa trasa
kopalniaguido.pl

Chcesz się poczuć jak górnik? Koniecznie odwiedź nową trasę w kopalni Guido. Tę liczącą 1,5 km przeprawę po surowej kopalni w Zabrzu turyści będą pokonywali od piątku. Atrakcją będzie m.in. pochyła ściana węglowa 355 m pod ziemią.

Kopalnia Guido to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. Podziemne trasy na poziomach 170 i 320 m corocznie przyciągały dotąd co najmniej 100 tys. odwiedzających. Nowa trasa, określana czasem jako "ekstremalna", obejmie obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie ubiegłego wieku.

 

"Prawie jak górnicy"

 

 

 

Zwiedzanie tej trasy będzie możliwe w dwóch wariantach. Pierwszy - parogodzinna "Szychta" - będzie dość męczący, ponieważ będzie połaczony z elementami wykonywanych pod ziemią robót górniczych, jak skręcanie rurociągu czy naprawa urządzeń. Druga, nieco prostsza wersja - "Mroki kopalni" - nie obejmie wykonywania prac, a położy większy nacisk na pokazanie specyfiki dawnej kopalni doświadczalnej.

 

Prawie jak górnicy będą wyglądali odwiedzający poziom 355 turyści. Na powierzchni dostaną ubiór ochronny i ekwipunek: sztygarski strój, flanelową koszulę, gumioki, hełm i lampę. Tak wyposażeni będą zjeżdżali kopalnianą windą - szolą (windą) na poziom 320, skąd przejdą jeszcze niżej do nieczynnego dotąd oddziału wydobywczego.

 

"Najgłębsza europejska trasa"


Półtorakilometrowa trasa na poziomie 355 w Guido obejmuje m.in. upady (strome odcinki) o nachyleniu od 15 do 25 stopni, wzniosy, zaniżenia i ciasne przejścia. Kulminacyjnym miejscem jest ciasne przejście przez ścianę węglową o długości 110 m i nachyleniu 10 stopni. Strop podpierają tam gęsto rozstawione stojaki typu Valent, na Śląsku zwane walenciokami. Po wyjściu ze ściany i pokonaniu kolejnego upadu, ostatnią część drogi przejść pomaga elektryczna kolejka podwieszana.

 

 

Dyrektor koordynującego prace m.in. w Guido Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk mówił, że poziom 355 jest "najgłębszą europejską trasą w górnictwie węglowym”.

 

Piwo w Hali Pomp

 

Jej końcowa stacja znajduje się w pobliżu pubu w Hali Pomp, gdzie kopalnia zachęca m.in. do kosztowania piwa pod jej marką. Po wyjeździe na powierzchnię konieczny jest prysznic w górniczej łaźni. Powstała ona w ramach prowadzonego w ubiegłym roku projektu, który obejmował oprócz urządzenia poziomu 355 także przearanżowanie poziomu 170 oraz rozbudowę budynków na powierzchni i parkingów.

 

Po Guido czas na Królową Luizę

 

 

Kopalnia, na bazie której działa Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, powstała w 1855 r. W 1967 r. utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-1996 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 r. w kopalni udostępniono turystom poziom 170 m, a w grudniu 2008 r. - poziom 320 m.

 

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, którego częścią jest Guido, prowadzi też od kilku lat prace związane z udostępnieniem i przystosowywaniem do ruchu turystycznego XIX-wiecznej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Pierwsze podziemne fragmenty trasy urządzanej na gruncie infrastruktury sztolni i dawnej kopalni Królowa Luiza mają być otwierane wiosną .

 

PAP 

Az/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie