Azjatów czekają widowiskowe obchody. Chiński Nowy Rok już w poniedziałek

Świat
Azjatów czekają widowiskowe obchody. Chiński Nowy Rok już w poniedziałek
Polsat News

Azjaci czekają na Księżycowy Nowy Rok, który rozpocznie się w poniedziałek 8 lutego. W tysiącach miejsc na całym świecie odtańczony zostanie tradycyjny chiński "taniec lwa". Rytuał ma odpędzać złe moce i przynosić szczęście.

Tradycja "tańca lwa" ma już tysiące lat. By zapewnić sobie szczęście trzeba dotknąć głowy lwa i dać kilka groszy grupie tancerzy.

 

Kiedyś w skład takich grup wchodzili uczniowie szkół sztuk walki. Potrzeba było siły i sprawności, by poruszać się wewnątrz kukły lwa. Dziś w tańcu może wziąć udział każdy, kto się odpowiednio do niego przygotuje.

 

Ponad 350 mln podróżnych

 

Dla wielu Chińczyków, którzy pracują w dużych miastach, daleko od domu okres noworoczny to jedyny czas, kiedy mogą odwiedzić krewnych. Władze szacują, że ponad 300 milionów ludzi będzie podróżowało pociągiem, a 50 milionów samolotem. Nowy Rok przywitają przy uroczystej rodzinnej kolacji. Potem odpalą fajerwerki. Świętowanie potrwa tydzień.

 

Chiny to najludniejsze państwo świata. Jego populacja liczy ponad 1,38 mld osób, co stanowi 18,6 procent ludzi na całym świecie. 

 

Polsat News

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie