Szydło i Hollande rozmawiali o imigrantach, Wielkiej Brytanii i Szczycie NATO

Świat
Szydło i Hollande rozmawiali o imigrantach, Wielkiej Brytanii i Szczycie NATO
PAP/Radek Pietruszka

- Łączymy ze współpracą z Francją wielkie nadzieje - powiedziała premier Beata Szydło w środę w Paryżu po spotkaniu z prezydentem Francji Francoisem Hollande'm. W tym kontekście mówiła m.in. o współpracy gospodarczej i współdziałaniu przemysłów obronnych. Podkreśliła, że rozmowa była interesująca i owocna, a współpraca między Polską a Francją będzie się dalej bardzo dobrze rozwijała.

Szydło przypomniała, że Polskę i Francję od 2008 r. łączy partnerstwo strategiczne. - Polsce zależy na tym, żeby Francja, która jest jednym ze strategicznych partnerów gospodarczych, rozwijała te kontakty z Polską jeszcze bardziej, byśmy mogli liczyć na przepływ naszych wspólnych interesów gospodarczych, żeby polscy przedsiębiorcy mieli szansę na realizowanie swoich projektów we Francji, a francuscy inwestorzy w Polsce - powiedziała Szydło. - Jesteśmy bardzo otwarci na tę współpracę - dodała.

 

Premier wskazała, że Polska zaczyna realizację ambitnych programów rozwojowych i zaznaczyła, że w ich ramach Polska chce postawić na nowoczesne technologie, a także na badania i rozwój. Wyraziła oczekiwanie i przekonanie, że współpraca na tym polu z Francją będzie przynosiła bardzo dobre rezultaty.

 

"Chcemy, żeby ta współpraca się rozwijała"

 

Szefowa polskiego rządu podkreśliła także znaczenie współpracy przemysłów obronnych. - Robimy wspólne interesy na tym polu, to jest bardzo dobre dla polskiej gospodarki i gospodarki francuskiej, chcemy, żeby ta współpraca się rozwijała - powiedziała Szydło.

 

Z prezydentem Francji szefowa polskiego rządu rozmawiała także o kwestii kryzysu migracyjnego i sprawie projektowanego porozumienia ws. warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Przypomniała, że w piątek w Warszawie będzie rozmawiała z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

 

"Polsce zależy na wzmocnieniu wschodniej flanki"

 

- Do kilku kwestii możemy się pozytywnie przychylić. Natomiast kilka spraw pozostaje jeszcze otwartymi - stwierdziła Szydło. Dodała, że na pewno dla Polski do potwierdzenia są jeszcze decyzje, które będą korzystne dla polskich obywateli.

 

- Jest dla mnie bezdyskusyjne, że Wielka Brytania musi pozostać w Unii Europejskiej. Wszystkie kraje UE chcą się do tego przyczynić - powiedziała premier.

 

Innym tematem rozmów między Szydło a Hollande'm był zbliżający się szczyt NATO w Warszawie. - Polsce zależy na wzmocnieniu wschodniej flanki. Chcemy, żeby NATO było aktywne, żeby poczucie bezpieczeństwa obywateli Polski i UE było wzmacniane - powiedziała Szydło.

 

PAP

po/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie