Sondaż TNS: PiS ze zdecydowaną przewagą. Za nim PO i Nowoczesna

Polska
Sondaż TNS: PiS ze zdecydowaną przewagą. Za nim PO i Nowoczesna
PAP/Marcin Obara

37 proc. badanych deklarujących chęć udziału w wyborach parlamentarnych zagłosowałoby na PiS, 17 proc. na PO, 13 proc. na Nowoczesną. Na czwartym miejscu znalazłoby się ugrupowanie Kukiz’15 z 10 proc. poparciem. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż TNS Polska.

Poparcie dla Zjednoczonej Lewicy, PSL i KORWiN zgłosiło po 4 proc. badanych, a dla Partii Razem - jeden procent.

 

Według TNS Polska w porównaniu z wynikami badania zrealizowanego kilka dni wcześniej (15-20 stycznia), przed debatą w Parlamencie Europejskim na temat sytuacji w Polsce, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości spadło o jeden punkt procentowy.

 

W tym samym czasie o jeden punkt procentowy wzrosło poparcie dla Platformy Obywatelskiej. Nowoczesna straciła w tym czasie dwa punkty procentowe poparcia a formacja Kukiz'15 - jeden punkt procentowy.

 

Jedna czwarta deklaruje udział w wyborach do Sejmu

 

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 10 proc. nie było zdecydowanych, komu przekazałoby poparcie (wzrost o jeden punkt procentowy).

 

Na pytanie o gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu 25 proc. badanych odpowiedziało, że zdecydowanie wzięliby udział w wyborach; a 35 proc. z wahaniem potwierdziło gotowość pójścia do urn. Wśród pozostałych 13 proc. ankietowanych mówiło, że raczej by nie poszli, 19 proc., że na pewno by nie poszli a 8 proc. wahało się czy iść, czy nie iść do głosowania.

 

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 22-27 stycznia 2016 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne zostały wyliczona dla 600-osobowej grupy respondentów deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

 

PAP

wj/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie