Juncker: projekt porozumienia z Wielką Brytanią jest uczciwy

Świat
Juncker: projekt porozumienia z Wielką Brytanią jest uczciwy
PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Projekt porozumienia w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE jest uczciwy i sprawiedliwy zarówno dla Brytyjczyków, jak i pozostałych 27 państw unijnych - ocenił w środę w Strasburgu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

W wystąpieniu w Parlamencie Europejskim Juncker zaapelował do eurodeputowanych o poparcie porozumienia, które ma zostać ostatecznie uzgodnione na szczycie UE 18-19 lutego. - Parlament Europejski musi je popierać, jeśli chcemy, aby obywatele Wielkiej Brytanii je poparli - powiedział Juncker.

 

Podkreślił, że przedstawiony przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska projekt porozumienia "jest uczciwy i sprawiedliwy zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla pozostałych 27 państw członkowskich, a także dla Parlamentu Europejskiego".

 

Dodał, że projekt kompromisu proponuje m.in. rozwiązanie, by migranci zarobkowi z innych państw UE dopiero po pewnym czasie mogli uzyskiwać świadczenia socjalne.

 

- Wielka Brytania w 2004 roku nie skorzystała z okresu przejściowego, pozwalającego na ograniczenie przepływu osób z nowych krajów UE. Doszło do rekordowego napływu pracowników, dlatego Wielka Brytania teraz boryka się z tym, jak to ograniczyć - mówił Juncker.

 

PAP

 

Az/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie