Brytyjski parlament bez alkoholu. Islamskie prawo nie pozwala

Świat
Brytyjski parlament bez alkoholu. Islamskie prawo nie pozwala
Flickr/Steven Gerner/CC BY 2.0

W związku z planowanym remontem Pałacu Westminsterskiego obrady parlamentu zostaną przeniesione najprawdopodobniej do budynków należących do ministerstwa zdrowia. Tymczasem obowiązują w nich… islamskie zasady prawa, co sprawia, że na ich terenie nie można pić alkoholu. Informacje potwierdzili przedstawiciele specjalnego komitetu Izby Gmin do spraw przeprowadzki.

Budynek brytyjskiego parlamentu jest w takim stanie, że wkrótce nie nadawałby się do użytkowania, stąd decyzja o generalnym remoncie. Renowacja pochłonie ok. 3 miliardy funtów. Zakres prac jest tak duży, że na pięć lat Izba Gmin i Izba Lordów muszą znaleźć sobie nową siedzibę.


Najprawdopodobniej będą to budynki ministerstwa zdrowia, które znajdują się nieopodal. Nietypowym problemem, z którym przyjdzie zmierzyć się parlamentarzystom jest zakaz spożywania alkoholu.

 

Stolica islamskiego rynku finansowego


W 2014 r. wspomniane budynki przeszły na system finansowania z muzułmańskich obligacji. Władza dzięki temu nie musi ich utrzymywać z publicznych pieniędzy. Robią to biznesmeni i banki umiejscowione na Bliskim Wschodzie. Jednak na ich terenie obowiązują islamskie zasady.


Przed dwoma laty Kanclerz Skarbu, odpowiednik polskiego ministra finansów, George Osborne ogłaszając informację wpisywał ją w plan uczynienia Wielkiej Brytanii stolicą islamskiego rynku finansowego. Nikt wówczas nie wyjawił, że wiąże się to z wprowadzeniem do budynków zarządzanych przez islamistów ich własnego, restrykcyjnego prawa. 

 

Wypijano 119 tys. butelek alkoholu rocznie


W Pałacu Westminsterskim działa wiele barów i restauracji, w których pracujący w parlamencie mogą raczyć się piwem i innymi trunkami. Każdego roku w Pałacu Westminsterskim wypijane jest ok. 76 tysięcy butelek wina, 35 tysięcy litrów piwa, ponad 8 tysięcy butelek szampana.

 

polishexpress.co.uk

grz/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie