Wiosna już wkrótce. Świstak Phil nie zobaczył swego cienia

Kultura
Wiosna już wkrótce. Świstak Phil nie zobaczył swego cienia
PAP/EPA/David Maxwell

Słynny świstak Phil w miejscowości Punxsutawney w Pensylwanii wyszedł we wtorek z norki i nie zobaczył swojego cienia; zwiastuje to szybkie nadejście wiosny. Jak co roku Phila obserwowały tysiące fanów.

Dziś doroczne święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jego bohaterem jest świstak. Jeżeli w tym dniu wywabione z norki zwierzę zobaczy swój cień i nie wraca do niej , zwiastuje to jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli cienia nie zobaczy,  to oznacza, że wiosna jest już blisko.

 

Najsłynniejszy świstak wabi się Phil i stał się sławny dzięki filmowi "Dzień Świstaka". Mieszka w miasteczku Punxsutawney w stanie Pensylwania. Od 1887 roku Phil zobaczył swój cień 100 razy, ostatni raz w 2015 r., zaś cienia nie zobaczył 17 razy - po raz ostatni w 2013 r.

 

Tegoroczna prognoza świstaka jest pomyślna dla Amerykanów. Zima w tym roku dała się we znaki szczególnie osobom zamieszkującym wschodnie wybrzeże USA, gdzie zginęło 31 osób. Były to ofiary wypadków samochodowych oraz osoby, które dostały ataku serca podczas odśnieżania.

 

 

pen/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie