WHO: wirus Zika to zagrożenie na skalę światową

Technologie
WHO: wirus Zika to zagrożenie na skalę światową
AP

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), którzy spotkali się na nadzwyczajnym posiedzeniu w Genewie ogłosili, że wirus Zika stanowi zagrożenie ogólnoświatowe. Ostatnie tak poważne ostrzeżenie organizacja wydała w 2014 roku w związku z epidemią Eboli. Przypadki zakażenia wirusem Zika, groźnym przede wszystkim dla noworodków, wykryto już w ponad 20 krajach.

Na spotkaniu zwołanym w trybie nadzwyczajnym przez WHO specjaliści mieli przeanalizować stopień zagrożenia, odkąd zaczęto przypuszczać, że istnieje zależność między pojawieniem się wirusa w ubiegłym roku w Brazylii, a wzrostem liczby niemowląt rodzących się z małogłowiem.

 

- Po przeanalizowaniu dowodów komitet ekspertów uznał, że nagromadzenie się przypadków małogłowia i innych komplikacji neurologicznych stanowi nadzwyczajne wydarzenie i zagrożenie dla zdrowia publicznego w innych częściach świata - oświadczyła szefowa WHO Margaret Chan. Zastrzegła, że na razie "nie ma naukowych dowodów" potwierdzających zależność między wzrostem liczby przypadków małogłowia a wirusem Zika, a jej zweryfikowanie może potrwać od sześciu do dziewięciu miesięcy.

 

WHO szacuje, że w przyszłym roku na świecie może być ok. 4 mln osób zarażonych wirusem Zika na kontynentach amerykańskich. Organizacja nie wydała jednak zaleceń w sprawie ograniczenia podróży czy wymiany handlowej.

 

Ciągle nie ma szczepionki

 

Wirus Zika jest znany od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie, ale jeszcze do niedawna powszechnie uważano, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia. Naukowcy podejrzewają, że Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, jest powiązany ze wzrostem przypadków małogłowia u noworodków oraz może mieć związek z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego.

 

Zespół ten u dzieci i dorosłych z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. Na Zikę nie wynaleziono dotąd szczepionki. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka. U 80 proc. ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo, co sprawia, że wiele kobiet w ciąży nie wie, czy się zaraziło.

 

Obecnie wirus rozprzestrzenia się głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. Obecność wirusa stwierdzono w ok. 20 krajach, a największe ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka. Najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia, gdzie od października 2015 roku wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt i 49 zgonów niemowląt z wadami wrodzonymi. W pięciu przypadkach potwierdzono obecność wirusa Zika.

 

PAP

pen/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie