Ted Cruz pokonał Donalda Trumpa w pierwszej rundzie republikańskich prawyborów

Świat
Ted Cruz pokonał Donalda Trumpa w pierwszej rundzie republikańskich prawyborów
PAP/EPA/Jim Lo Scalzo

Ubiegający się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz, wygrał poniedziałkowe prawybory w stanie Iowa, pokonując miliardera i populistę Donalda Trumpa. Trzecie miejsce, z niewielką stratą, zajął senator z Florydy Marco Rubio.

Jak podała telewizja Fox News, Cruz zdobył 28 proc. głosów wyborców partii Republikańskiej. Trump uzyskał 24 proc. głosów tylko nieznacznie wyprzedzając senatora Marco Rubio (23 proc). Tak dobry wynik Rubio tylko utwierdził analityków, że to on ma największe szanse spośród kandydatów uważanych za tzw. "establishementowych", czyli wspieranych przez elity partii, na zdobycie nominacji prezydenckiej Republikanów.

 

Czwarte miejsce zajął emerytowany neurochirurg Ben Carson. Natomiast inni "establishmentowi" kandydaci ponieśli w Iowa sromotną klęskę. Były gubernator z Florydy, brat i syn byłych prezydentów Jeb Bush zdobył tylko 3 proc. głosów. Gubernator z Ohio John Kasich i gubernator z New Jersey Chris Christie zdobyli po 2 proc. głosów.

 

Cruz: Chwała Panu!

 

- Niech Bóg pobłogosławi ten wielki stan Iowa. Chwała należy się Panu! - powiedział Cruz w pierwszym zdaniu swego wystąpienia po ogłoszeniu wyników.

 

Zwycięstwo Cruza w Iowa nie jest wielkim zaskoczeniem. Najliczniejszą grupę Republikanów w tym małym zamieszkałym zaledwie przez 3 mln mieszkańców, rolniczym stanie w centralnej części USA, stanowi bowiem skrajna prawica, w tym bardzo religijni, konserwatywni ewangelicy.

 

Konserwatywny kandydat zwycięscą prawyborów w konserwatywnym stanie

 

Dla nich związany z konserwatywnym ruchem Tea Party Cruz, w dodatku syn pastora, wydawał się od początku naturalnym kandydatem. Cruz sprzeciwia się małżeństwom gejów oraz aborcji. Obiecał też, że jeśli zostanie prezydentem, to już pierwszego dnia zarządzi śledztwo w klinikach uczestniczących w programie Planned Parenthood, w których zdaniem ultrakonserwatystów, dochodzi do handlu usuwanymi płodami.

 


Donald Trump, fot. PAP/EPA/John Taggart

 

Poza tym Cruz bardziej niż jakikolwiek inny kandydat zaangażował się w kampanię w Iowa. Jego wyborczy autobus dotarł przed 1 lutego do wszystkich 99 hrabstw w tym stanie.

 

Jak pokazały wyniki strategia Cruza okazała się skuteczna. Wygrał wbrew wszystkim sondażom, które zgodnie wskazywały, że w Iowa zwycięży Trump populista i outsider polityczny, który ku przerażeniu elit republikańskich od miesięcy króluje także w ogólnonarodowych sondażach wyborców tej partii.

 

Trump pogratulował Cruzowi zwycięstwa

 

W swym wystąpieniu po ogłoszeniu wyników Trump starał się zachować zimną krew. Powiedział, że "jest zaszczycony, że zajął drugie miejsce" i pogratulował Cruzowi zwycięstwa.

 

Po stronie Demokratów wciąż nie ogłoszono, który z dwójki faworytów wygrał w Iowa: była sekretarz stanu Hillary Clinton, czy senator z Vermont Bernie Sanders. Po podliczeniu głosów z 95 proc. okręgów Clinton miała 50 proc. poparcia, a Sanders 49 proc.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze