Rafalska: program 500+ na najbliższym posiedzeniu Sejmu. "Będzie podręcznik dla samorządów"

Polska
Rafalska: program 500+ na najbliższym posiedzeniu Sejmu. "Będzie podręcznik dla samorządów"
Polsat News

- Projekt ustawy wprowadzający program 500+ ma charakter demograficzny. Przy dobrej współpracy z samorządami uda nam się go sprawnie uruchomić, zgodnie z harmonogramem, na początku kwietnia - poinformowała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że projektem ustawy Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu.

Wiceminister Bartosz Marczuk zapowiedział szkolenia dla samorządowców jak wprowadzać ustawę w życie. - Do końca lutego będziemy do wszystkich samorządów wysyłać podręcznik, który będzie tłumaczył w bardzo prosty sposób, jak tę ustawę wdrażać w życie - zapowiedział Marczuk. 

 

- Jest to projekt odważny, śmiały, solidarnościowy z polskimi rodzinami i demograficzny - powiedziała Rafalska na konferencji prasowej w kancelarii premiera. - Mam głębokie przekonanie, że przy dobrej współpracy z samorządami uda nam się sprawnie go uruchomić i stanie się to na początku kwietnia zgodnie z harmonogramem - dodała Elżbieta Rafalska.

 

Wniosek we własnej gminie

 

Wniosek można złożyć w wersji papierowej lub elektronicznej. Pierwsze świadczenia wychowawcze zostaną przyznane od momentu wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017 r.

 

Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od momentu uruchomienia programu, to pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia 2016 r. Wniosek trzeba złożyć w gminie zamieszkania. Przy składaniu wniosku elektronicznego trzeba posiadać tzw. profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny.

 

"Próg 18 lat - niezmienny"

 

Rafalska dodała, że próg ukończenia 18. roku życia "jako moment, w którym tracimy uprawnienie do pobierania świadczenia wychowawczego, jest progiem utrzymanym i niezmiennym". - Każde wydłużenie okresu wypłacalności świadczenia 500 plus powodowałoby wzrost kosztów. Ta granica wieku jest stosowana (...) w innych krajach. Są nawet kraje, w których w 16. roku życia kończy się wypłata tego świadczenia - powiedziała.

 

Zaznaczono też, że świadczenie będzie przysługiwało temu, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. W przypadku naprzemiennej opieki, tam gdzie jest program wychowawczy, wysokość świadczenia "będzie dzielona proporcjonalnie do ilości dni, w których rodzicie sprawują nad tym dzieckiem opiekę".

 

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie