Premier Cameron przyjedzie do Warszawy. W najbliższy piątek

Polska
Premier Cameron przyjedzie do Warszawy. W najbliższy piątek
PAP/EPA/Laurent Dubrule

Wizytę premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona w Polsce potwierdził we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Planowane jest spotkanie z premier Beatą Szydło. Z informacji od polityków PiS wynika, że Cameron będzie rozmawiał też z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Wśród planowanych tematów spotkania brytyjskiego premiera z premier Szydło są - jak mówił rzecznik rządu - kwestia reformy Unii Europejskiej, referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii oraz brytyjski postulat ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE.

 

Negocjacje Bruksela-Londyn

 

We wtorek w południe szef Rady Europejskiej Donald Tusk ma przedstawić propozycję porozumienia w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

 

Negocjacje z Londynem rozpoczęły się w Wielkiej Brytanii w niedzielę wieczorem. Nastepnie spotkanie Tuska z premierem Davidem Cameronem przeniosło się do Brukseli, ale również nie przyniosło rozstrzygnięcia. Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował w poniedziałek w południe, że rozmowy te dały postępy z politycznego i technicznego punktu widzenia, ale porozumienia jeszcze nie ma.

 

Wielka Brytania chce uprzywilejowanych mechanizmów

 

Najtrudniejszym z brytyjskich warunków jest postulat ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Według nieoficjalnych informacji KE proponuje kompromis, zakładający "hamulec bezpieczeństwa", czyli procedury zamrożenia wypłaty świadczeń socjalnych dla migrantów z innych państw członkowskich UE w sytuacji, "gdy służby publiczne są przeciążone lub system opieki społecznej jest nadmiernie wykorzystywany".

 

Jeśli do porozumienia między Cameronem a pozostałymi szefami rządów i głowami państw UE dojdzie jeszcze w lutym, decydujące o przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej referendum w sprawie członkostwa w UE mogłoby się odbyć w czerwcu. W ostatnich dniach media spekulowały o tym, że mogłoby być zorganizowane w czwartek, 23 czerwca.

 

Polsat News, PAP

po/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie