PGNiG skarży Gazprom do arbitrażu. Spór o cenę gazu

Biznes
PGNiG skarży Gazprom do arbitrażu. Spór o cenę gazu
Flickr/Ilya/CC BY-SA 2.0

PGNiG złożyło pozew przeciw spółkom Gazprom i Gazprom Export w postępowaniu przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie. Chodzi o ceny gazu w kontrakcie długoterminowym.

 "Złożenie pozwu stanowi element rozpoczętego 13 maja 2015 roku przez PGNiG postępowania arbitrażowego w sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z dnia 25 września 1996 roku" – stwierdziła spółka w komunikacie.

 

Jak wyjaśniła firma , prowadzone przez nią działania mają na celu "dostosowanie kontraktu długoterminowego z 1996 roku do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego".

 

Według PGNiG, postępowanie arbitrażowe nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów "na poziomie handlowym" i osiągnięcia porozumienia między polską spółką a spółkami rosyjskiego Gazpromu.

 

Spółka zastrzegła, że nie udziela szczegółowych informacji na temat pozwu i swoich roszczeń ze względu na poufny charakter postępowania arbitrażowego.

 

Spór o cenę gazu

 

To kolejny etap procedury arbitrażowej. Sprawa ciągnie się od listopada 2014 roku. PGNiG zwróciło się wtedy do Gazpromu z żądaniem obniżki ceny gazu, dostarczanego przez rosyjską spółkę w ramach umowy długoterminowej. Według polskiej spółki powodem obniżki powinny być znaczące zmiany jakie w ostatnich latach zaszły na europejskim rynku energetycznym.

 

Czas na negocjacje dwustronne zakończył się w maju ubiegłego roku i polska spółka rozpoczęła wstępny etap postępowania w Trybunale Arbitrażowym, obecne złożenie pozwu to kolejny krok formalny w sporze.

 

Na początku sierpnia 2015 roku ówczesny szef PGNiG Mariusz Zawisza stwierdził, że rozmowy pomiędzy Gazpromem, a spółką są kontynuowane i znajdują się na ,,zaawansowanym etapie” bez względu na postępowanie arbitrażowe  w Sztokholmie.

 

PAP, cire.pl

ptw/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie