Naukowcy: optymizm pomaga w życiu. Dziś Dzień Pozytywnego Myślenia

Technologie
Naukowcy: optymizm pomaga w życiu. Dziś Dzień Pozytywnego Myślenia
Flickr/John Hoey/CC BY 2.0

Pomysłodawcą tego dnia jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Zdaniem naukowców, optymiści lepiej radzą sobie w życiu i są mniej podatni na stres. Potrafią szybciej uporać się z trudnymi życiowymi sytuacjami.

Zdaniem części psychologów, pozytywne myślenie pomaga uwierzyć w siebie i własne możliwości, co przedkłada się na większe sukcesy w życiu codziennym.

 

Pozytywne nastawienie wpływa bardzo dobrze na stan psychiczny i samopoczucie - optymiści lepiej radzą sobie w życiu i są mniej podatni na stres. Potrafią szybciej uporać się z trudnymi  życiowymi sytuacjami.

 

Pesymizm przyspiesza starzenie się

 

Starzenie się zależy nie tylko od stanu zdrowia, ale również od stanu umysłu - wynika z badań irlandzkich specjalistów. Osoby, które nie obawiają się upływu lat i są pozytywnie nastawione do starości, wykazują lepszy stan zdrowia i są sprawniejsze - stwierdzili naukowcy z Irish Longitudinal Study on Ageing (TILDA), którzy przez 2 lata obserwowali ponad 4 tys. seniorów.

 

Badacze zauważyli, że pesymizm i złe samopoczucie mogą wręcz przyspieszać starzenie się i niepełnosprawność. Według ich raportu, seniorzy w gorszym stanie zdrowia, ale wykazujący optymizm, cieszyli się większą sprawnością umysłową aniżeli ci, którzy ogólnie byli w dobrej kondycji, ale źle znosili upływ lat.

 

- Każda osoba się starzeje, ale negatywne postawy wobec starości, jakie niesiemy ze sobą przez całe życie, wpływają na stan naszego umysłu, wydolność fizyczną i umysłową – podkreśla główna autorka opracowania dr Deirdre Robertson.

 

Pesymiści odpowiadają na to wszystko przytaczając słynne zdanie amerykańskiego pisarza Jamesa Branch’a Cabell’a, który powiedział: - Optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że jest to prawda.

 

PAP, dobrewiadomosci.net.pl

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie