Na Wall Street po spadkach lekkie zmiany

Biznes
Na Wall Street po spadkach lekkie zmiany
Flickr/Sue Waters

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się minimalnymi zmianami, chociaż przez większość dnia indeksy wyraźnie zniżkowały po danych z amerykańskiego przemysłu, które wskazują na utrzymującą się słabość w tym sektorze.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial stracił 17,12 pkt. (0,10 proc.) i wyniósł 16.449,18 pkt, S&P 500 minimalnie spadł o 0,86 pkt. (0,04 proc.) i wyniósł 1.939,38 pkt, a Nasdaq Composite zyskał 6,41 pkt. (0,14 proc.) do 4.620,37 pkt.

 

"Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w styczniu do 48,2 pkt. z 48,0 pkt. w poprzednim miesiącu" - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 48,4 pkt.

 

Poziom 50 pkt. przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze. Wskaźnik już czwarty miesiąc z rzędu znalazł się poniżej tej wartości.

 

"Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 52,4 pkt." - podano w końcowym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 52,6 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 51,2 pkt.

 

Wzrost dochodów Amerykanów o 0,3 proc. mdm

 

Wydatki amerykańskich konsumentów w grudniu pozostały bez zmian miesiąc do miesiąca; w listopadzie wzrosły o 0,5 proc. mdm. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,3 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,3 proc. mdm w poprzednim miesiącu po korekcie. Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,1 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,2 proc.

 

Ubiegły tydzień na Wall Street przyniósł kontynuację odbicia i wzrosty głównych indeksów wspieranych przez luźną politykę monetarną banków centralnych Japonii oraz strefy euro. Wzrostom pomagają również oczekiwania, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, od kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA w najbliższym czasie powstrzyma się Fed.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze