Ziemia powstała w wyniku zderzenia dwóch planet

Technologie
Ziemia powstała w wyniku zderzenia dwóch planet
NASA

Do uformowania naszej planety doszło 4,5 mld lat temu wskutek brutalnej kolizji z planetą Theia – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Theia, określana przez naukowców mianem "planetarnego embrionu" wielkości Ziemi lub Marsa zderzyła się z mającą zaledwie 100 mln lat Ziemią. O tym, że do kolizji planet doszło wiedziano już wcześniej, ale najnowsze badania dowodzą, że miała ona charakter "czołowy", więc była dużo silniejsza niż uważano do tej pory.


Wskutek zderzenia doszło do uformowania jednej planety. Podczas kolizji kawałek jednej z planet odczepił się i wszedł na orbitę nowej planety - w ten sposób, zdaniem naukowców, powstał księżyc.


Badacze z kalifornijskiego uniwersytetu zbadali próbki skał zebrane z księżyca podczas trzech misji Apollo. Ku ich zaskoczeniu, miały one identyczny skład izotopów tlenu, jak wulkaniczne skały znalezione na Hawajach i w amerykańskim stanie Arizona. Zbliżona była również ich struktura chemiczna.


Theia "rosła" i stałaby się pełnoprawną planetą, gdyby nie zderzenie - uważa Edward Young, szef zespołu badaczy i profesor geochemii oraz kosmochemii.


Badania zostały sfinansowane przez NASA, program Deep Carbon Observatory oraz Europejską Radę ds. Badań Naukowych.


Independent.co.uk

 

am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie