Zatrzymanie wypłat zasiłków w Wlk. Brytanii może dotknąć Polaków również w innych krajach UE

Świat
Zatrzymanie wypłat zasiłków w Wlk. Brytanii może dotknąć Polaków również w innych krajach UE
Polsat News

- Jest wstępna zgoda, że Londyn będzie miał prawo do zatrzymania wypłaty zasiłków społecznych nawet na 4 lata, jeśli uzna, że służby publiczne nie nadążają z ich wypłatą, ale całkowitego kompromisu wciąż nie osiągnięto - powiedziała korespondentka Polsat News Dorota Bawolek. Dodała, że ewentualna zmiana prawa dotknąć może nie tylko Polaków na Wyspach, ale także tych w pozostałych państwach UE.

Zdaniem Davida Camerona jego państwo nie nadąża z wypłatą zasiłków już teraz. - Dlatego zgłosił by tuż po referendum (ws. wyjścia z UE - red.) można było taki hamulec uruchomić, wprowadzić moratorium na transfer zasiłków społecznych i to nie na 4 lata, ale w przypadku pierwszego razu gdy ten mechanizm zostanie uruchomiony aż na 7 lat - poinformowała korespondentka.

 

- Jeśli ten hamulec bezpieczeństwa faktycznie zostanie uruchomiony to jako nowy unijny mechanizm będzie obowiązywał nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale we wszystkich pozostałych krajach unijnych. W przypadku Polaków dotknie to więc nie tylko tych na Wyspach Brytyjskich, ale również mieszkających i pracujących w innych krajach UE. - powiedziała.

 

Bardzo pracowita sesja Parlamentu Europejskiego

 

W poniedziałek w Strasburgu rozpoczęła się sesja Parlamentu Europejskiego, która potrwa do czwartku. Jednym z najważniejszych tematów o których dyskutować będą unijni europosłowie będzie przyszłość strefy Schengen. Z powodu napływu do Europy setek tysięcy imigrantów w ostatnich miesiącach coraz więcej państw wprowadza kontrole na granicach i kwestię tę przedyskutować zamierzają parlamentarzyści.

 

PE zajmie się również pakietem pomocowym dla Turcji. UE ma bowiem przekazać rządowi w Ankarze 3 mln euro pomocy na radzenie sobie z rosnącą ilością uchodźców i uszczelnieniem granic, aby coraz mniej migrantów przedostawało się dalej do Europy.

 

Europosłowie pochylą się również nad problemem molestowania kobiet w miejscach publicznych. Sprawa ta nabrała rozgłosu po tym, jak w sylwestrową noc w Kolonii dziesiątki imigrantów zaatakowało niemieckie kobiety.

 

W programie sesji plenarnej znalazły się również obrady dot. umowy handlowej TISA, która miałaby obejmować współpracę z 22 państwami i stworzenie sieci handlowych w sektorach bankowym, telekomunikacyjnym i zdrowotnym.

 

 

 

polsatnews.pl, Polsat News, europarl.europa.eu

po/am/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie