Szokujące nagranie czeczeńskiego przywódcy: trzyma na celowniku rosyjskiego opozycjonistę

Świat
Szokujące nagranie czeczeńskiego przywódcy: trzyma na celowniku rosyjskiego opozycjonistę
Instagram

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow opublikował na Instagramie nagranie pokazujące rosyjskiego opozycjonistę, Michaiła Kasjanowa, na którego naprowadzony jest celownik karabinu snajperskiego. Partia Kasjanowa, Parnas, oceniła to jako groźby pod adresem polityka.

Na nagraniu widać Kasjanowa i rozmawiającego z nim działacza opozycji Władimira Kara-Murzę juniora. Wcześniej te kadry opublikował portal LifeNews w reportażu o wizycie polityka w Strasburgu, gdzie był on na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Na Instagramie Kadyrowa na opozycjonistów nałożony jest obraz celownika karabinu, a podpis głosi: "Kasjanow przyjechał do Strasburga po pieniądze dla rosyjskiej opozycji. Kto nie zrozumiał, ten zrozumie".

 

Kasjanow i Kara-Murza ocenili post Kadyrowa jako podżeganie do zabójstwa i zapowiedzieli, że zwrócą się do organów bezpieczeństwa. Kara-Murza powiedział portalowi RBK, że uważa działania Kadyrowa za "skutek bezkarności, która trwa już prawie rok w sprawie zabójstwa (opozycyjnego polityka) Borysa Niemcowa".

 


 

Rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow powiedział agencji TASS, że nie śledzi Instagramu Kadyrowa i nie może w tej sprawie udzielić komentarza.


Opozycjoniści jak zdrajcy


W połowie stycznia służby prasowe Kadyrowa opublikowały jego wypowiedź o tym, że przedstawicieli rosyjskiej pozaparlamentarnej opozycji "należy traktować jak wrogów narodu, jak zdrajców" i należy ich "sądzić z całą surowością za ich wywrotową działalność". Opozycja i obrońcy praw człowieka ocenili te deklaracje jako próbę zastraszenia.


Kasjanow był premierem Rosji w latach 2000-2004. W opozycyjnej partii Parnas (Partii Wolności Narodowej) jego współpracownikiem był Niemcow, zastrzelony w centrum Moskwy 27 lutego 2015 roku. Niemcow był jednym z najgłośniejszych krytyków Putina; zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy.

 

PAP

prz/am/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze