Prezydent Hollande przyjął Raula Castro. Apeluje do USA o zakończenie embarga

Świat
Prezydent Hollande przyjął Raula Castro. Apeluje do USA o zakończenie embarga
PAP/EPA/STEPHANE DE SAKUTIN

Prezydent Francji Francois Hollande, który przyjął w Paryżu kubańskiego przywódcę Raula Castro, zaapelował w poniedziałek do prezydenta Baracka Obamy, by Stany Zjednoczone zniosły embargo gospodarcze wobec Kuby, obowiązujące od ponad 50 lat.

- Prezydent Obama, który sprawił, że mamy postęp, musi (...) pozwolić na położenie kresu pozostałościom zimnej wojny - mówił francuski prezydent.


Jak podkreślił, "Francja zawsze była przekonana, że mimo międzynarodowych napięć, które mogą istnieć, koniecznością jest zniesienie embarga i tym samym zakończenie blokady". Francja wzywała do zniesienia amerykańskiego embarga od 1991 roku.


Kuba liczy na "zdywersyfikowanie relacji z Francją”


Raul Castro z uznaniem wypowiedział się o "stanowisku Francji w kwestii zniesienia amerykańskiej blokady gospodarczej", którą nazwał "główną przeszkodą dla rozwoju kraju".


Dodał, że Kuba liczy na "zdywersyfikowanie dwustronnych relacji z Francją we wszystkich wymiarach: politycznym, gospodarczym, biznesowym, finansowym, akademickim i współpracy kulturalnej".


Wizyta 84-letniego Raula Castro jest pierwszą w kraju Unii Europejskiej od objęcia przez niego władzy na Kubie z rąk starszego brata, Fidela, w 2006 roku. W maju ubiegłego roku Raul Castro krótko przebywał w Watykanie, gdzie został przyjęty przez papieża Franciszka.


To także pierwsza wizyta szefa kubańskiego państwa we Francji od wizyty Fidela Castro w 1995 roku. W maju 2015 roku z oficjalną wizytą na wyspie przebywał Francois Hollande.


Porozumienie między Kubą a wierzycielami z Klubu Paryskiego


W grudniu we francuskiej stolicy zawarte zostało przełomowe porozumienie między Kubą a wierzycielami z Klubu Paryskiego dotyczące umorzenia części kubańskiego długu. Kolejne dwustronne porozumienie dotyczące pozostałego zadłużenia Kuby wobec Francji, w wysokości 390 mln dolarów, zostało podpisane w poniedziałek. Paryż zgodził się na przekształcenie ponad 200 mln milionów euro w specjalny fundusz, który będzie finansował francusko-kubańskie projekty na wyspie.


Stany Zjednoczone złagodziły restrykcje handlowe wobec Kuby w ramach historycznego zbliżenia między dwoma krajami ogłoszonego w grudniu 2014 roku, ale embarga do końca nie zniesiono. Jego całkowite zniesienie może nastąpić jedynie na mocy decyzji Kongresu USA, którego większość jest nieprzychylna zbliżeniu z Hawaną.


W połowie stycznia w swym ostatnim orędziu o stanie państwa Barack Obama kolejny raz zaapelował do Kongresu o zniesienie embarga nałożonego na komunistyczną wyspę.


W lipcu 2015 roku, po ponad pół wieku, doszło do przywrócenia stosunków dyplomatycznych na linii Waszyngton-Hawana.


PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze