Premier Finlandii rezygnuje z goszczenia uchodźców w swoim domu

Świat
Premier Finlandii rezygnuje z goszczenia uchodźców w swoim domu
PAP/EPA/STR

Premier Finlandii Juha Sipila, który wywołał we wrześniu kontrowersje obietnicą przyjęcia w swoim domu rodziny uchodźców ubiegających się o azyl, powiedział, że ze względu na ich bezpieczeństwo nie może dotrzymać obietnicy.

Sipila w publicznym radiu YLE powiedział w niedzielę, że nie rezygnuje z planu pomocy i będzie wpierać rodzinę uchodźców w inny sposób do czasu, aż sytuacja ulegnie zmianie.

 

- Poprosiłem ekspertów ds. bezpieczeństwa o ocenę, czy wprowadzenie się tam będzie bezpieczne dla rodziny z dziećmi. Z uwagi na szeroki rozgłos, jakiego nabrała sprawa, obecnie nie byłoby to rozsądne - powiedział.

 

Oprócz rządowej rezydencji Sipila ma dom w pobliżu Helsinek, zaś z myślą o uchodźcach chciał przeznaczyć dom, w którym rzadko bywa, w rodzinnej gminie Kempele.

 

W związku z tą ofertą ze strony premiera, część polityków oskarżyła go o zachęcanie uchodźców do szukania azylu w Finlandii.

 

Antyimigranckie nastroje

 

W 2015 roku Finlandia przyjęła blisko 32 tys. ludzi ubiegających się o azyl, podczas gdy rok wcześniej było ich 3600.

 

Napływ uchodźców w czasie gospodarczej recesji wywołał antyimigranckie nastroje i w trosce o bezpieczeństwo spowodował powołanie i wysyłanie na ulice ochotniczych patroli obywatelskich.

 

PAP

mr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie