Ponad 3 mln euro na współpracę przygraniczną Białoruś-Ukraina od Unii

Świat
Ponad 3 mln euro na współpracę przygraniczną Białoruś-Ukraina od Unii
Pixabay/Denzel

Unia Europejska przeznaczy na wzmocnienie współpracy terytorialnej regionów przygranicznych Białorusi i Ukrainy 3,3 mln euro. - To pierwszy finansowany przez UE program współpracy transgranicznej dla państw Partnerstwa Wschodniego, w którym współpracują one między sobą, bez udziału partnerów z UE - powiedział szef grupy eksperckiej tego programu Alaksiej Siekarou.

Siekarou dodał, że "sąsiadujące państwa partnerzy mogą same określić priorytety i wspólnie rozwiązywać problemy obszaru przygranicznego, sprzyjając gospodarczemu i społecznemu rozwojowi na szczeblu lokalnym".

 

W ramach programu współpracy terytorialnej w pierwszej kolejności zostaną wsparte inicjatywy przynoszące korzyść szerokim kręgom społecznym, w takich dziedzinach jak ochrona zdrowia, małe i średnie przedsiębiorstwa, kultura, sport, turystyka czy ekologia.

 

Budżet jednego projektu może się wahać od 60 do 250 tys. euro.

 

Obwód brzeski liczy na milion euro

 

Wiceszef władz obwodu brzeskiego Michaił Siarkou powiedział, że jego region liczy na jedną trzecią środków ze wspomnianego programu.

 

- Potencjalny udział obwodu brzeskiego powinien wynieść co najmniej milion euro. (…) Mamy już wstępny pakiet propozycji - powiedział Siarkou.

 

Konkurs projektów startował 20 stycznia. W najbliższym czasie eksperci spotkają się z potencjalnymi uczestnikami i pomogą im prawidłowo sformułować wnioski.

 

PAP

mr/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie