Genewa: rozmowy pokojowe ws. Syrii

Świat
Genewa: rozmowy pokojowe ws. Syrii
PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

W Pałacu Narodów w Genewie rozpoczęło się w poniedziałek po południu pierwsze formalne spotkanie między delegacją syryjskiej opozycji, zgrupowaną w Wysokim Komitecie Negocjacyjnym (HNC), a wysłannikiem ONZ do Syrii Staffanem de Misturą.

Delegacja opozycji chce wyegzekwować postępy w kwestii humanitarnej przed faktycznym przystąpieniem do procesu negocjacji z reżimem Baszara el-Asada w Damaszku.

 

Poniedziałkowe rozmowy mają być wstępem do rozpoczęcia pośrednich negocjacji, jakie de Mistura ma prowadzić między opozycją a delegacją rządową. 

 

Prowadzone pod egidą ONZ negocjacje w sprawie zakończenia konfliktu syryjskiego formalnie zaczęły się w piątek. De Mistura spotkał się wtedy jedynie z delegacją syryjskiego rządu. W niedzielę rozmawiał z przedstawicielami opozycji, ale - jak podawała Associated Press - było to spotkanie kurtuazyjne.

 

Wcześniej w poniedziałek biuro de Mistury poinformowało, że spotkanie wysłannika ONZ z syryjską delegacją rządową, planowane na ten dzień jako pierwsze, zostało przełożone. Jako powód podano, że de Mistura chciał przedtem rozmawiać z syryjską opozycją.

 

PAP, Reuters

mr/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze