Zmarł Janusz Muniak - saksofonista i ważna postać polskiej sceny jazzowej

Polska
Zmarł Janusz Muniak - saksofonista i ważna postać polskiej sceny jazzowej
PAP/Darek Delmanowicz

Janusz Muniak był liderem zespołów i doświadczonym muzykiem mającym świetny kontakt z młodymi jazzmanami. W 2015 r. został uhonorowany Złotym Fryderykiem za całokształt działalności. - Zmarł w niedzielę w szpitalu w Krakowie - poinformował Janusz Lunz, współpracownik artysty z krakowskiego "Jazz Klubu u Muniaka".

Janusz Muniak - polski muzyk jazzowy, saksofonista, flecista, aranżer i kompozytor. Absolwent krakowskiej średniej szkoły muzycznej. Zadebiutował w 1960 r. w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Zespół okazał się dobrą szkołą jazzowego grania. Muniak został zauważony i zaproszony do zespołu Tomasza Stańki - Jazz Darings.

 

Artysta współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Studiem Jazzowym PR, SPPT Chałturnik) i kwartetem Jana Jarczyka. Po kilku latach, jako w pełni ukształtowany muzyk, zdecydował się prowadzić własne zespoły.

 

W roli lidera wystąpił po raz pierwszy w 1976 r. z autorskim Kwintetem, do którego pozyskał zdolnych muzyków młodego, jazzowego pokolenia: perkusistę Jerzego Bezuchę, gitarzystę Marka Blizińskiego, basistę Andrzeja Dechnika i pianistę Pawła Perlińskiego. W 1979 r. Muniak utworzył autorski kwartet z gitarzystą Jarosławem Śmietaną.

 

Zaangażowany uczestnik Jazz Camping Kalatówki

 

Od wielu lat Muniak uczestniczył w jesiennych spotkaniach muzyków w Tatrach na Jazz Campingu Kalatówki. Był tam niezastąpionym, pełnym werwy liderem, który często kończył jamowanie z muzykami nad ranem, gdy pierwsi goście hotelu Górskiego "Kalatówki", w którym odbywał się camping, schodzili na śniadanie.

 

Muzyk stworzył własną grupę - Janusz Muniak Quartet. W skład zespołu wchodzili Przemysław Strączek (gitara), Adam Kowalewski (kontrabas) Grzegorz Masłowski (perkusja) i Janusz Muniak (saksofon tenorowy).

 

Klub jazzowy "U Muniaka"

 

W 1992 r. otworzył w Krakowie w piwnicach zabytkowej kamienicy, mieszczącej się przy ul. Floriańskiej, klub jazzowy "U Muniaka", w którym regularnie odbywają się koncerty jazzowe.

 

W listopadzie 2015 r. ukazał się najnowszy autorski album Muniaka - "Contemplation", prezentujący dojrzały, wspólny projekt znakomitych muzyków. "Z Januszem Muniakiem zagrali Joachim Mencel - romantyk fortepianu, jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów; Willem von Hombracht - wybitny kontrabasista z Saint Louis, oraz Harry Tanschek, niezwykle aktywny i doświadczony muzycznie perkusista z Wiednia" - napisano z okazji premiery albumu w "Jazz Forum".

 

PAP

po/pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!