Wzrosła liczba ofiar po zatonięciu łodzi z migrantami na Morzu Egejskim. Zginęło 37 osób

Świat
Wzrosła liczba ofiar po zatonięciu łodzi z migrantami na Morzu Egejskim. Zginęło 37 osób
PAP/EPA/STR

Wśród ofiar jest co najmniej pięcioro dzieci. Uratowano 75 osób, które próbowały dotrzeć do Grecji - podała w agencja AFP. Wcześniej informowano, że zginęły 33 osoby.

Prywatna agencja Dogan donosi, że policja zatrzymała obywatela Turcji. Służby bezpieczeństwa podejrzewają, że chodzi o przemytnika, który zorganizował sobotnią przeprawę.


Migranci wypłynęli z prowincji Canakkale na północnym zachodzie Turcji i najpewniej próbowali dotrzeć na grecką wyspę Lesbos. Ich łódź przewróciła się w pobliżu tureckiego miasta Ayvacik.


Według Dogan łodzią płynęli Syryjczycy, Afgańczycy i Birmańczycy. Trwa akcja poszukiwawcza.


Trzy tragedie w ciągu tygodnia


To kolejna tragedia na Morzu Egejskim w ostatnich dniach. W czwartek 24 migrantów, w tym dziesięcioro dzieci, utopiło się u wybrzeży greckiej wyspy Samos. W środę w pobliżu wyspy Kos zginęło siedem osób, w tym dwoje dzieci.


Mimo zimowych warunków pogodowych na greckie wyspy wciąż przybywają z Turcji migranci. Płyną do Grecji na prowizorycznych łodziach, by stamtąd udać się do bogatszych państw UE.


Ponad milion uchodźców i migrantów dotarło w ubiegłym roku drogą lądową i morską do UE, a ok. 3,6 tys. zginęło lub zaginęło.


218 ofiar od początku roku 


Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) już 218 osób poniosło śmierć od początku tego roku podczas niebezpiecznej morskiej przeprawy z Turcji do Grecji.


Turcja przyjęła ok. 2,5 mln uchodźców uciekających przez wojną domową w Syrii. W listopadzie ubiegłym roku władze w Ankarze zgodziły się zwalczać gangi przemytników ludzi i powstrzymać falę migracji do Europy, a w zamian UE obiecała Turcji 3 mld euro na programy wsparcia dla uchodźców.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie