Szwecja: Trzech Polaków zatrzymano po demonstracji przeciwników imigracji

Świat
Szwecja: Trzech Polaków zatrzymano po demonstracji przeciwników imigracji
AP

Szwedzka policja zatrzymała Polaków w Sztokholmie, gdzie w sobotę odbywała się demonstracja przeciwników imigracji. Mężczyźni podejrzani są o napaść na uczestników kontrdemonstracji.

Szwedzka prokuratura podała w sobotę późnym wieczorem, że mężczyźni zostali wypuszczeni na wolność. Ofiary nie doznały poważnych obrażeń.


Napastnicy z chustami "Lech Poznań" i flagami


Według policji trzej polscy obywatele mieszkają i pracują w Szwecji. Jak podała gazeta "Aftonbladet", powołując się na świadków, mieli oni na sobie chusty i czapki z napisem "Lech Poznań" oraz trzymali polskie flagi. Przynajmniej jeden z nich jest powiązany ze szwedzkim nacjonalistycznym ruchem młodzieżowym Nordisk Ungdom.


W sobotę w centrum Sztokholmu około 100 osób wzięło udział w manifestacji o nazwie "demonstracja ludu", której uczestnicy wyrażali swój sprzeciw wobec przyjmowania przez Szwecję uchodźców. Domagali się referendum w sprawie imigracji oraz rozpisania nowych wyborów. Na miejscu pojawiła się także 200-osobowa kontrdemonstracja. Do konfrontacji między obiema grupami doszło wkrótce po zakończeniu demonstracji.


Szwedzcy nacjonaliści pomagali zagłuszać manifestację KOD 

Udział Polaków w sobotniej akcji przeciwko uchodźcom potwierdził szwedzkim mediom rzecznik Nordisk Ungdom Fredrik Hagberg. Wyraził on zadowolenie ze współpracy z polskimi narodowcami, ujawniając, że organizacja Nordisk Ungdom wsparła Polaków 23 stycznia podczas pikiety pod polską ambasadą w Sztokholmie. Wówczas grupa narodowców próbowała zagłuszyć manifestację Komitetu Obrony Demokracji.


W piątek w Sztokholmie grupa 50-100 zamaskowanych osób zorganizowała na placu Sergela łapankę na osoby o cudzoziemskim wyglądzie.


Szwecja zamierza wydalić połowę migrantów


Szwecja, jeden z celów najchętniej wybieranych przez ubiegających się o azyl, w ubiegłym roku odnotowała rekordową liczbę 160 tys. przybyszów. MSW ogłosiło w tym tygodniu, że kraj zamierza wydalić prawie połowę migrantów z tej liczby - tych, których wnioski o azyl zostały lub zostaną odrzucone.


PAP

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze