Premier Bawarii planuje wizytę u Putina. Powodem 13-latka

Świat
Premier Bawarii planuje wizytę u Putina. Powodem 13-latka
Flickr.Metropolico.org/PAP/EPA/Mikhail Klimentyev

Na czwartek zaplanowana jest wizyta premiera Bawarii Horsta Seehofera w Moskwie, podczas której ma spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem. Powodem wizyty jest historia 13-letniej dziewczynki z Berlina o rosyjskich korzeniach, która twierdzi, że została uprowadzona i zgwałcona przez mężczyzn przypominających imigrantów.

Horst Lorenz Seehofer jest premierem rządu Bawarii i przewodniczącym CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii) tworzącej wraz z CDU i SPD rząd kanclerz Angeli Merkel.

 

Seehofer znany jest ze stanowczego krytykowania decyzji Angeli Merkel o otwarciu granic dla imigrantów. Oficjalnie poparł on również np. akcję starosty powiatu z Bawarii, który wysłał niemieckiej kanclerz do Berlina autokar z syryjskimi uchodźcami.

 

Podzielona scena polityczna

 

Pomysł wizyty u rosyjskiego przywódcy spotkał się z krytyką znacznej części sceny politycznej Niemiec. - Za politykę zagraniczną rządu odpowiada rząd w Berlinie, a nie władze w Monachium - powiedział rzecznik SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) ds. polityki zagranicznej Niels Annen.

 

- Mam nadzieję, że po powrocie pan Seehofer nie zabierze się do pisania kolejnego listu do kanclerz Merkel, tym razem w sprawie korekty polityki wobec Rosji - zaznaczył deputowany SPD. Seehofer wysłał Angeli Merkel w zeszłym tygodniu pismo, w którym domaga się zmiany polityki migracyjnej i grozi w przypadku odmowy skargą do Trybunały Konstytucyjnego.

 

Rosja zarzuca Niemcom chęć zatuszowania sprawy 13-latki

 

Podróż premiera Bawarii do Moskwy odbędzie się w chwili, gdy relacje niemiecko-rosyjskie, obciążane wskutek konfliktu na Ukrainie i sankcjami nałożonymi na Rosję, uległy dalszemu zaostrzeniu.

 

Stosunki pogorszyły się z powodu sprawy 13-letniej dziewczynki z Berlina pochodzącej z rodziny o korzeniach rosyjskich. Uczennica twierdziła, że została uprowadzona i zgwałcona przez mężczyzn przypominających imigrantów o "południowym wyglądzie". W Berlinie i innych miastach Niemiec odbyły się antyimigranckie demonstracje - jak sugerują niemieckie media - sterowane przez Moskwę.

 

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zarzucił niemieckim władzom chęć zatuszowania zajścia i wezwał je do wyjaśnienia incydentu. Berlin oskarżył z kolei Moskwę o wykorzystywanie przypadku do uprawiania politycznej propagandy.

 

Niemieckie śledztwo wykazało, że dziewczynka całą historię zmyślila

 

Śledztwo wykazało, że dziewczynka zmyśliła porwanie i gwałt. W rzeczywistości z powodu problemów w szkole ukrywała się u przyjaciela.

 

Chociaż Bawaria jest tylko jednym z 16 landów tworzących Republikę Federalną Niemiec, jej czołowi politycy od dziesięcioleci mają ambicje prowadzenia własnej polityki zagranicznej kolidującej nierzadko z oficjalną linią centralnego rządu.

 

Najbardziej spektakularnym przykładem działania na własną rękę było spotkanie ówczesnego premiera Bawarii Franza Josefa Straussa z Erichem Honeckerem w 1983 roku w NRD i przekazanie wschodnioniemieckim władzom kredytu w wysokości niemal 2 mld marek niemieckich, co uratowało NRD od bankructwa. Równie zaskakująca była wizyta Straussa w 1987 roku w Moskwie.

 

PAP

po/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie