Polacy nagrodzeni na Sundance. Za "Córki Dancingu" i "All These Sleepless Nights"

Kultura
Polacy nagrodzeni na Sundance. Za "Córki Dancingu" i "All These Sleepless Nights"
PAP/EPA/GEORGE FREY

"The Birth of a Nation", amerykański dramat o rewolcie niewolników w XIX wieku w Wirginii, zdobył w nocy z soboty na niedzielę główne nagrody na Festiwalu Filmowym Sundance. Na największym festiwalu filmów niezależnych w USA uhonorowano też dwa polskie filmy.

Michał Marczak otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera w konkursie World Cinema Documentary za swój dokument "All These Sleepless Nights" o młodych mieszkańcach Warszawy.

 

Nagrodę specjalną (World Cinema Dramatic Special Jury Award for Unique Vision and Design) otrzymały "Córki dancingu" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej.

 

 

Nagroda główna i wyróżnienie publiczności dla "The Birth of a Nation"

 

Nagrodę jury i nagrodę publiczności dla najlepszego amerykańskiego filmu fabularnego na festiwalu, który odbył się w Park City, niewielkim kurorcie narciarskim w górach w stanie Utah, zdobył "The Birth of a Nation". Kilka dni temu okazało się, że prawa do dystrybucji tego obrazu za rekordowe 17,5 mln dolarów nabyła wytwórnia Fox Searchlight Pictures.

 

- Dziękujemy Sundance za platformę, która umożliwi nam dalszy rozwój, mimo tego, co robi Hollywood - powiedział czarnoskóry reżyser Nate Paker. Uhonorowanie jego filmu zbiegło się w czasie z debatą po ogłoszeniu nominacji do tegorocznych Oscarów. Nominacje były krytykowane, gdyż po raz drugi z rzędu w żadnej z czterech kategorii aktorskich nie było osoby czarnoskórej.

 

120 filmów i dokumentów 

 

Za najlepszy amerykański dokument jury festiwalu filmów niezależnych uznało obraz "Weiner" o nieudanym powrocie do polityki w 2013 roku Anthony'ego Weinera, zmuszonego do odejścia z Kongresu z powodu skandalu obyczajowego.

 

Nagrodę publiczności za najlepszy amerykański dokument otrzymał obraz "Jim: The James Foley Story" o amerykańskim reporterze ściętym w 2014 roku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego w Syrii.

 

W kategorii najlepszy zagraniczny film fabularny jury uhonorowało izraelski obraz "Sand Storm", który opowiada historię walki dwóch beduińskich kobiet o zmianę obowiązujących reguł. Nagroda publiczności w tej kategorii trafiła do kolumbijskiego filmu "Between Sea and Land" o chorym mężczyźnie, którym opiekuje się matka.

 

Za najlepszy zagraniczny dokument uznano "Sonitę" (Niemcy, Iran, Szwajcaria), historię 18-letniej afgańskiej uchodźczyni, która nielegalnie mieszka w Teheranie i marzy o tym, by zostać drugą Rihanną. Film otrzymał zarówno nagrodę jury jak i nagrodę publiczności.

 

Na festiwalu, który rozpoczął się 21 stycznia, pokazano ok. 120 filmów i dokumentów niezależnych twórców. Poruszały one m.in. problem aborcji, dostępu do broni palnej w USA czy homoseksualizmu.

 

PAP

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie