Brytyjskie żądania wobec Unii. Spotkanie Tuska i Camerona w Londynie

Świat
Brytyjskie żądania wobec Unii. Spotkanie Tuska i Camerona w Londynie
PAP/EPA/ANDY RAIN/POOL

Brytyjski premier David Cameron spotka się w niedzielę w Londynie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Tematem rozmowy na Downing Street będą brytyjskie żądania wobec Unii oraz kwestie dotyczące ograniczenia imigrantom zasiłków socjalnych.

Donald Tusk koordynuje negocjacje między Londynem a pozostałymi państwami w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

 

Oczekuje się, że Tusk przekaże propozycje reform na piśmie pozostałym 27 krajom na początku przyszłego tygodnia, a wszystkie sporne jeszcze kwestie zostaną rozstrzygnięte na szczycie szefów państw i rządów UE 18-19 lutego.

 

Propozycje Brukseli dobre, ale "niewystarczające"

 

W piątek Cameron spotkał się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem, a także z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Po spotkaniu Cameron oświadczył, że  projekt kompromisu ws. dostępu do zasiłków nie jest wystarczający.

 

Brytyjczycy chcą zostać w Unii

 

Według badania Ipsos Mori 50 proc. Brytyjczyków jest za pozostaniem w Unii Europejskiej, 38 proc. przeciw, a 12 proc. nie ma na razie zdania na ten temat.

 

Jak więc wynika z opublikowanego w piątek sondażu, przewaga zwolenników pozostania w UE nad eurosceptykami domagającymi się wyjścia ze wspólnoty spadła do 12 punktów procentowych. Jest to najniższa różnica w sondażach telefonicznych od wyborów parlamentarnych z maja ubiegłego roku. Jeszcze latem przewaga zwolenników integracji europejskiej wynosiła aż 23 punkty procentowe.

 

Polsat News, PAP

mr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze