"Zabijaka, palił i gwałcił". Spór w Senacie o... Mieszka I

Polska
"Zabijaka, palił i gwałcił". Spór w Senacie o... Mieszka I
Polsat News

Projekt uchwały związanej z 1050. rocznicą chrztu Polski wzbudził w Senacie liczne kontrowersje. Chodzi o zapis dotyczący oddania "hołdu" Mieszkowi I. Właśnie to słowo stało się kością niezgody w trakcie posiedzenia. Na etapie komisji zaproponowano, by zamienić je na "cześć".

– O ile dobrze pamiętam, to senator Borowski mówił o tym, żeby zamienić i szukać innego słowa – przypomniał senator Robert Gaweł. Jego zdaniem jednak "cześć" jest także słowem, które "jest wielkim uznaniem dla Mieszka I".

 

Senator Bogdan Borusewicz pytał, czy w średniowieczu w stosunku do władców "hołd" oznaczał co innego niż "cześć". Senator Gaweł odpowiedział, że "hołd w okresie średniowiecza miał wymiar prawny".

 

Za zamianą był senator Marek Pęk. – Ponieważ mamy się odnieść do naszego pierwszego historycznego władcy, to trudno żeby senat RP składał hołd władcy, który żył tysiąc lat temu – stwierdził senator.

 

"Zabijaka i gwałciciel"

 

- Można domniemywać, że był to zabijaka i zapewne palił, gwałcił - oceniła z kolei senatorka Barbara Zdrojewska. - Zupełnie czymś innym jest wspominanie faktu, a zupełnie czymś innym oddawanie hołdu czy czci człowiekowi, o którym niewiele wiemy. To jedno zdanie, że został ochrzczony - dodała.

 

Polsat News

mr/pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie