25 lat od premiery musicalu "Metro"

Kultura
25 lat od premiery musicalu "Metro"
Facebook.com/MusicalMetro

W Teatrze Dramatycznym w Warszawie 30 stycznia 1991 roku odbyła się prapremiera najsłynniejszego polskiego musicalu "Metro". Dziś sztukę Janusza Józefowicza będzie można obejrzeć po raz 1985. Spektakl to fenomen nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jako jedyna polska sztuka w historii był nominowany do prestiżowej amerykańskiej nagrody Tony.

Musical miał swoją premierę dokładnie 25 lat temu w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a od 1997 roku nieprzerwanie jest grany na deskach Teatru Studio Buffo. Autorem scenariusza, reżyserem i choreografem "Metra" jest Janusz Józefowicz, a twórcą muzyki do musicalu, według libretta Agaty i Marii Miklaszewskich jest kompozytor Janusz Stokłosa.

 

W 1992 roku w teatrze Minskoff na Broadwayu miała miejsce właściwa premiera spektaklu. Nieoczekiwanie muzyka i libretto "Metra" zostały nominowane do nagrody Tony, nazywanej teatralnym Oscarem. Jednak krytycy w USA nie byli zbyt przychylni sztuce i spektakl szybko zszedł z afisza.

 

Opowieść o marzeniach i rozczarowaniach

 

Wzbudzające sensację i cieszące się ogromną popularnością "Metro" jest opowieścią o grupie z pozoru obcych sobie ludzi, których połączyły marzenia i pasja, a niektórych romantyczna miłość. Uliczni muzycy, tancerze i śpiewacy najpierw wywołują sensację, podbijając publiczność w podziemiach metra, a potem otrzymują propozycję pracy w nastawionym na zysk teatrze.

 

Liderem grupy młodych ludzi jest Jan, zbuntowany samotnik, który w metrze znajduje swój świat, swój dom i swój pomysł na życie. A staje się nim twórczość, która łamie wszelkie tabu estetyczne, społeczne czy obyczajowe. W takim świecie Jan poznaje Ankę, która uciekła od rodziców i chce dołączyć do grupy musicalowej w teatrze zarządzanym przez Filipa, brata Jana. Podczas castingów młodzi ludzie po raz pierwszy zderzają się z brutalnym światem show-biznesu, cynizmem, potęgą pieniędzy i zdradą.

 

Kuźnia gwiazd

 

Musical pozwolił zaistnieć wielu artystom, m.in. Edycie Górniak czy Robertowi Janowskiemu. W rolę Jana wcieliło się już siedmiu artystów, m.in. Janowski, Józefowicz, Dariusz Kordek, Jerzy Grzechnik i Jan Traczyk, a w rolę Anki dziewięć aktorek, wśród nich Katarzyna Groniec, Górniak, Natasza Urbańska, Natalia Srokocz i Natalia Kujawa.

 

Przez ćwierć wieku przez "Metro" przewinęli się także tacy artyści jak: Katarzyna Skrzynecka, Zofia Nowakowska, Ewelina Flinta, Dorota Rabczewska, Magdalena Wójcik, Alicja Borkowska, Cezary Pazura, Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko, Michał Milowicz oraz wielu innych popularnych aktorów i tancerzy.

 

Ponad 2 miliony widzów na całym świecie

 

"Metro" obejrzały już ponad 2 miliony osób w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Rosji i Francji. Musical oprócz nominacji do nagrody Tony otrzymał Złotą Maskę w Moskwie. Po dziś dzień jest to najpopularniejszy polski musical - 30 stycznia będzie można obejrzeć go po raz 1985. Najwierniejsi widzowie przyznają, że widzieli przedstawienie kilkaset razy, również w telewizji i na DVD, bo działa na nich jak narkotyk, pozwala oderwać się od wszystkiego wokół.

 

W tym roku legendarny, a dla wielu kultowy musical, będzie można obejrzeć w Teatrze Studio Buffo w Warszawie i w wielu innych polskich miastach, m.in. w Gdańsku/Sopocie, Poznaniu i Bydgoszczy. 

 

wj/lug/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze