Zjazd eurosceptycznej prawicowej EFN

Świat
Zjazd eurosceptycznej prawicowej EFN
Flickr/Rémi Noyon

Przedstawiciele eurosceptycznej Europy Narodów i Wolności z Parlamentu Europejskiego na czele z przywódczynią francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen spotkali się w czwartek w Mediolanie. Le Pen ogłosiła "śmierć" układu z Schengen. W mediolańskim centrum kongresowym spotkali się delegaci z 8 krajów.

W skład EFN wchodzi m.in. polski Kongres Nowej Prawicy. Przed miejscem obrad manifestowało kilkuset zwolenników skrajnej lewicy, oskarżających grupę prawicy o rasizm i ksenofobię. Porządku pilnowały wzmocnione siły policji.

 

Gospodarzem spotkania pod hasłem "Bardziej wolni, silniejsi - inna Europa jest możliwa" był lider prawicowej włoskiej Ligi Północnej Matteo Salvini. Przybył także szef Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Heinz-Christian Strache.

 

Przywrócenie granic i zniesienie euro

 

Agencja Ansa w relacji ze zjazdu odnotowała, że w jego trakcie przedstawiony został plan "przymierza przeciwko europejskiemu projektowi", na rzecz powrotu suwerenności narodowej i przywrócenia kontroli granic, a zatem także zjawiska imigracji. Postulowano współpracę między narodami, mniej wspólnych reguł oraz instytucji, a także zniesienie euro.

 

Przewodnicząca Frontu Narodowego Marine Le Pen oświadczyła podczas zjazdu: "Nareszcie Schengen nie żyje, a Unia Europejska rozpada się".

 

Imigranci jako "nowi niewolnicy"

 

Przywódca Ligi Północnej Matteo Salvini opisał obecny napływ imigrantów na Stary Kontynent jako "zorganizowany akt zastąpienia narodów, by mieć nowych niewolników", na służbie, jak dodał, ekonomicznych potentatów.

 

Szefowa Frontu Narodowego mówiła zaś, że obecna masowa imigracja to "ostatnie zbrojne ramię europeizmu". Jak stwierdziła, chodzi o to, by "zubożyć narody europejskie i zabić na zawsze cywilizację".

 

Przybyli do stolicy Lombardii delegaci przypominali o znaczeniu wartości chrześcijańskich i mówili, że "nie można ulec islamizacji". Manifestujących zwolenników lewicy Salvini nazwał "czerwonymi nazistami".

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie