Sprawa zabójstwa Niemcowa: zakończono działania śledcze wobec oskarżonych

Świat
Sprawa zabójstwa Niemcowa: zakończono działania śledcze wobec oskarżonych
Zdjęcie Niemcowa w miejscu gdzie został zamordowany. fot. Reuters

- Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zakończył działania dotyczące oskarżonych o zabójstwo opozycyjnego polityka Borysa Niemcowa. Sprawę zleceniodawcy zabójstwa wyodrębniono do osobnego postępowania - poinformował w piątek rzecznik KŚ Władimir Markin.

- W ramach śledztwa przedstawiono zarzuty w ostatecznym brzmieniu Zaurowi Dadajewowi, Anzorowi i Szadidowi Gubaszewom, Tamerlanowi Eskerchanowi i Chamzatowi Bachajewowi. Są oni oskarżeni o popełnienie zabójstwa na zlecenie w składzie zorganizowanej grupy i o nielegalne pozyskanie, posiadanie, przewóz i przechowywanie broni palnej - powiedział Markin.

 

Jak wyjaśnił, oskarżonych poinformowano o zakończeniu śledztwa i w najbliższym czasie oni i ich obrońcy zaczną zapoznawać się z materiałami sprawy. Zapewnił, że dowody potwierdzają współudział wszystkich oskarżonych.

 

Postępowanie wobec Muchudinowa wyodrębnione, wobec Szawanowa umorzone

 

- Wobec Rusłana Muchudinowa, zleceniodawcy i organizatora popełnionych przestępstw, który od listopada 2015 roku jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym (...), sprawa karna została wyodrębniona w osobne postępowanie - powiedział Markin.

 

Wyjaśnił też, że postępowanie wobec Biesłana Szawanowa zostało w listopadzie zeszłego roku umorzone. Szawanow rozerwał się granatem w bloku w stolicy Czeczenii Groznym w czasie próby zatrzymania go przez siły bezpieczeństwa w marcu zeszłego roku.

 

O tym, że sprawa Muchudinowa, byłego oficera czeczeńskiego pułku "Północ", zostanie skierowana do osobnego rozpoznania, KŚ poinformował w grudniu. Wtedy też wymieniono nazwisko Muchudinowa jako domniemanego zleceniodawcy zabójstwa.

 

"Północ" ("Siewier") to formacja dawnych bojowników przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa wcielonych do wojsk MSW.

 

Wszyscy oskarżeni to Czeczeni

 

Wszyscy oskarżeni o mord na Niemcowie pochodzą z Czeczenii. Co najmniej trzech wywodzi się tamtejszej policji. Zostali zatrzymani i aresztowani w marcu 2015 roku. KŚ za główną wersję przyjął zabójstwo na zlecenie, a za zabójcę Niemcowa uznał Zaura Dadajewa, który najpierw przyznał się do winy, a potem odwołał zeznania tłumacząc, że złożył je, bo grożono mu śmiercią.

 

W połowie stycznia Anzor Gurbaszew przedstawił nową wersję wydarzeń. Oświadczył, że w wieczór zabójstwa Niemcowa zawiózł samochodem Szawanowa i Dadajewa do centrum Moskwy i że to Szawanow zastrzelił Niemcowa, nie mówiąc wcześniej towarzyszom o swoich planach. Adwokat rodziny Niemcowa oświadczył wówczas, że ta relacja nie wpłynie na tok śledztwa.

 

55-letni Borys Niemcow został zastrzelony wieczorem 27 lutego 2015 roku na moście nieopodal Placu Czerwonego. Opozycjonista był jednym z najgłośniejszych krytyków prezydenta Władimira Putina. Zarzucał mu zwłaszcza agresywną politykę wobec Ukrainy.

 

PAP

po/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie