Polacy w 2015 roku najczęściej kupowali płyty Adele, Celińskiej, Podsiadło i Gangu Albanii

Kultura
Polacy w 2015 roku najczęściej kupowali płyty Adele, Celińskiej, Podsiadło i Gangu Albanii
Flickr/HayeurJF/CC BY 2.0

Niekwestionowanym zwycięzcą ubiegłego roku wśród albumów muzycznych był krążek "25" brytyjskiej wokalistki Adele. Dużym zainteresowaniem melomanów w kraju cieszyli się także polscy twórcy. "Atramentowa" Stanisławy Celińskiej jest pierwszą polską płytą na liście i zajmuje trzecie miejsce. W "top 10" znalazły się także dwie płyty Dawida Podsiadło.

Związek Producentów Audio Video przygotował roczne podsumowanie listy sprzedaży OLiS, która powstaje w oparciu o raportowane co tydzień dane sprzedaży detalicznej płyt z sieci największych sklepów muzycznych w Polsce, małych sklepów i dystrybutorów internetowych.


Nie jest zaskoczeniem pierwsze miejsce płyty Adele. "25" pobiło niemal wszystkie rekordy sprzedaży na świecie. W Polsce również płyta brytyjskiej wokalistki we wszystkich tygodniach od premiery utrzymywała się na pierwszym miejscu listy OLiS.


Drugie miejsce przypadło składance z muzyką do filmu "50 Twarzy Greya". Album przez 40 tygodni minionego roku znajdował się na szczycie OLiS.


Muzyka filmowa w 2015 roku cieszyła się szczególną popularnością. Na liście "top 100" przypadło jej 6 proc. najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Dla porównania w 2014 r. było to 2 proc.

 

Płyty Celińskiej, Gangu Albanii i Podsiadło w czołowej "piątce"


Pierwszą polską pozycją na liście 10 najlepiej sprzedających się płyt ubiegłego roku w kraju jest "Atramentowa" Stanisławy Celińskiej. Album z piosenkami poetyckimi uzyskał także status platynowej płyty.


Miejsce czwarte i kolejny polski album, to całkowita zmiana klimatu. Tuż za podium znalazł się Gang Albanii z płytą "Królowie Życia".


Piątą najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w 2015 roku był najnowszy album Dawida Podsiadło "Annoyance And Disappointment".


Kolejne miejsce należy do rapera O.S.T.R i jego "Podróży zwanej życiem".


Na miejscu siódmym znalazła się francuska wokalistka Indila z debiutanckim albumem "Mini World".


Ósma pozycja przypadła Brytyjczykowi Edowi Sheeranowi. Jego "X" nominowany był w ubiegłym roku do nagrody Grammy w kategorii "Album roku" i "Najlepszy wokalny album pop".


Na dziewiątym miejscu ponownie pojawił się Podsiadło; tym razem ze swoim debiutanckim albumem - "Comfort And Happiness".


Listę zamyka raper Tede w duecie z producentem Sir Michu z płytą "Vanillahajs".


Na liście "top 100" najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w 2015 roku, 51 proc. to albumy polskich artystów.

 

zpav.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie