Lalka Barbie w nowej odsłonie. Przytyła i zmalała

Kultura
Lalka Barbie w nowej odsłonie. Przytyła i zmalała
Reuters

Barbie o nowych, innych niż dotychczas kształtach już wkrótce trafi na sklepowe półki. Oprócz tradycyjnego modelu, dostępne będą trzy nowe rodzaje lalek: drobna, zaokrąglona i wysoka. - Chcemy odzwierciedlić świat, jaki dziewczynki widzą wokół siebie - powiedziała Evelyn Mazzocco, wiceprezydent koncernu Mattel.

Firma była wielokrotnie krytykowana za to, że jej lalki nie odpowiadają wyglądowi prawdziwych kobiet i wpędzają dziewczynki w kompleksy. Mimo to kształt najpopularniejszej lalki na świecie nie zmieniał się od początku jej istnienia, czyli przez 57 lat. Na rewolucję zdecydowano się dopiero teraz.

 

- Uważamy, że spoczywa na nas obowiązek ukazania dziewczętom szerszego spojrzenia na piękno - powiedziała Evelyn Mazzocco.

 

 

33 nowe lalki z kolekcji Fashionistas 2016 będą różnić się nie tylko sylwetką, ale też kolorem skóry (aż 7 karnacji), oczu i fryzurami.

 

Na razie dostępne są jedynie w oficjalnym sklepie internetowym Barbie. Firma negocjuje warunki umowy z domami handlowymi.

 

Linia telefoniczna dla niezadowolonych klientów

 

Nowe rozmiary lalek wymuszają na koncernie wprowadzenie także nowego rozmiaru butów i ubrań, a to oznacza dodatkowe koszty dla rodziców. Firma  przygotowuje się do uruchomienia specjalnej linii telefonicznej dla niezadowolonych klinetów.

 

Barbie została stworzona przez Ruth Handler w 1958 roku na podstawie przeznaczonej dla dorosłych niemieckiej lalki Lilli. Zadebiutowała 9 marca 1959 na nowojorskich targach zabawek, po wykupieniu praw do Lilli przez założone przez Ruth i Elliotta Handlerów przedsiębiorstwo Mattel.

 

Nazwa Barbie jest zdrobnieniem od imienia córki Ruth Handler, Barbary, dla której Ruth kupiła egzemplarz Lilli podczas pobytu w Szwajcarii.

 

 

 

 

 

 

time.com. news.sky.com. wikipedia.org

ml/kan
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie