Dzięki uchodźcom liczba ludności Niemiec wzrosła do prawie 82 mln

Świat
Dzięki uchodźcom liczba ludności Niemiec wzrosła do prawie 82 mln
PAP/EPA/ULI DECK

Z powodu rekordowej liczby przybyłych do Niemiec uchodźców liczba mieszkańców tego kraju wzrosła w 2015 roku do co najmniej 81,9 mln; to o 700 tys. osób więcej niż na początku ubiegłego roku - podał niemiecki Federalny Urząd Statystyczny.

Poprzedni tak duży wzrost ludności w Niemczech odnotowano 13 lat temu.

 

Według szacunkowych danych Federalnego Urzędu Statystycznego w 2015 roku w Niemczech urodziło się od 705 tys. do 730 tys. dzieci, a liczba zgonów wyniosła od 905 tys. do 930 tys. Choć współczynnik przyrostu naturalnego był ujemny (liczba zgonów była wyższa niż liczba urodzeń - przyp. red.), zrekompensowali to migranci, którzy złożyli wnioski o azyl. Takie osoby podlegają rejestracji w biurach ewidencji ludności, więc również są uwzględniane w statystykach demograficznych.

 

Wiadomo też, że w danych statystycznych nie uwzględniono wszystkich przybyłych do Niemiec uchodźców. Nie ma jeszcze dokładnych danych, dotyczących drugiej połowy roku. Jak podają eksperci, potwierdzone statystyki dotyczą tylko okresu od stycznia do czerwca - w tym czasie do Niemiec przyjechało prawie o 400 tys. osób więcej niż wyjechało z tego kraju.

 

Zdaniem komentatorów, rzeczywista liczba mieszkańców Niemiec może być wyższa niż podane prawie 82 mln. Dokładne dane będą znane za kilka miesięcy.

 

PAP

ptw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie